Oceanic chce wejść na GPW

AT
opublikowano: 09-05-2011, 00:00

Pomorska firma zapowiada akwizycje spółek z branż kosmetycznej i farmaceutycznej.

Pomorska firma zapowiada akwizycje spółek z branż kosmetycznej i farmaceutycznej.

W ciągu dwóch latach w sopockiej spółce Oceanic będzie się dużo działo. Pierwszy powód? Ekspansja zagraniczna producenta kosmetyków i leków OTC. W 2010 r. udział eksportu w sprzedaży wyniósł 15 proc., ale w ciągu pięciu lat ma wzrosnąć do 40 proc. Kluczem ma być wejście na nowe rynki. Spółka na razie nieźle sobie daję radę w Europie Środkowej i Wschodniej.

— Naszym celem są również rynki Europy Zachodniej. Kończymy właśnie rozmowy z potencjalnym partnerem z Portugalii — mówi Leszek Kłosiński, prezes Oceanica.

Producent kosmetyków AA sięga dalej — przymierza się do wejścia na rynek Afryki Północnej, a dokładniej — do krajów, które kiedyś były francuskimi koloniami.

— Widzimy na tych rynkach nisze, które nasze antyalergiczne kosmetyki mogą wypełnić z powodzeniem — przekonuje Leszek Kłosiński.

W tym roku Oceanic zainwestuje około 13 mln zł, które przeznaczy na działania badawczo-rozwojowe oraz na zwiększenie mocy produkcyjnych. Nakłady sfinansuje własnymi pieniędzmi, kredytami oraz funduszami unijnymi. Szuka jednak dodatkowych źródeł finansowania, bo wejście na nowe rynki będzie wymagało sporych nakładów. Planuje debiut na warszawskiej giełdzie.

— Dajemy sobie na to dwa lata. Nie ustaliliśmy jeszcze konkretnych terminów, choć trwają już wstępne przygotowania do IPO — informuje Leszek Kłosiński.

Giełda jest dla spółki nie tylko miejscem pozyskania kapitału, ale — jak podkreśla prezes — źródłem wiarygodności i prestiżu. Pieniądze z emisji przeznaczy również na akwizycje. To jest powód numer dwa. Na celowniku są spółki kosmetyczne i farmaceutyczne.

— W pierwszym przypadku chodzi o polskie spółki, w drugim — także zagraniczne, które działają na terenie UE. W obu wypadkach są to podmioty, których przychody nie przekraczają 100 mln zł — mówi Leszek Kłosiński.

Oceanic nie chce ujawnić, z kim i na jakim etapie są rozmowy.

Spółka zakończyła ubiegły rok z 180 mln zł przychodów. W porównaniu z 2009 r. zanotowała prawie 10-procentowy wzrost.

— A należy dodać, że dla branży nie był to najlepszy rok — zaznacza Leszek Kłosiński.

Prezes nie ujawnia wyniku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu