Ocelot skruszy lód na Odrze

Jednostka z Remontowej zasili flotę Wód Polskich liczącą 25 jednostek

W stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku zwodowano lodołamacz liniowy, który nazwano Ocelot. Trafi do szczecińskiego oddziału Wód Polskich i będzie służył do kruszenia lodu na Odrze. Ocelot zasili flotę 25 lodołamaczy, którymi dysponują Wody Polskie, zastępując już wysłużoną jednostkę. Rządowa spółka inwestuje w nowe lodołamacze i docelowo zamierza mieć ich trzydzieści.

- Ostatnie tygodnie pokazały, jak ważne są te jednostki dla bezpieczeństwa naszych obywateli. Wody Polskie przechodzą czas próby - nowoczesne lodołamacze są niezbędne dla prowadzenia skutecznych akcji na rzekach – podkreśla Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury.

Podczas tegorocznej zimy, aby zapobiec zagrożeniu powodziowemu, na Dolnej Odrze i Środkowej Wiśle użytkowano 23 jednostki.

Oprócz Ocelota, w gdańskiej grupie produkowany jest także bliźniaczy lodołamacz o nazwie Tarpan. Jego wodowanie nastąpi w połowie marca. Każda z jednostek ma blisko 29 m długości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane