Czytasz dzięki

Ocena i zyski idą w parze

Adam Torchała, Bankier.pl
opublikowano: 20-03-2017, 22:00

Spółki nagrodzone na gali Giełdowa Spółka Roku 2016 dały inwestorom wyraźnie większy zarobek niż rynkowa średnia. W hossie jednak także outsiderzy odrabiają straty.

Kup raport Giełdowa Spółka Roku 2016>>

Tegoroczny ranking zdominowali producenci gier — CD Projekt zajął miejsce pierwsze, a na drugim stopniu podium uplasowało się 11bit studios. Spółki łączy nie tylko branża. Obie bowiem, choć dzieli je skala, znalazły się w podobnym miejscu. Sukcesy z poprzednich lat — odpowiednio „Wiedźmin 3” i „This War of Mine” — pozwoliły im napełnić sakwy i wskoczyć na nowy, wyższy poziom. Sprawiły również, że z nowymi projektami, które jeszcze nie ujrzały światła dziennego — „Cyberpunk 2077” oraz „Frostpunk” — wiąże się jeszcze większe oczekiwania.

Taka sytuacja to prawdziwy okres żniw dla inwestorów, co udowadniają osiągnięcia obu spółek na GPW. Pierwsza urosła w 2016 r. o 136 proc., druga zaś o 108 proc. Były to jedyne spółki z czołowej dwudziestki rankingu, które w minionym roku podwoiły wartość. Taka stopa zwrotu stanowiła z pewnością spore wsparcie w walce o pierwsze miejsca rankingu. W rankingu GSR 2016 giełdowy sukces to jednak nie wszystko, co udowadnia przypadek Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Państwowy gigant, który popadł w finansowe tarapaty, 2016 r. może zaliczyć do wyjątkowo udanych. Restrukturyzacja, pomoc ze strony innych spółek skarbu państwa i odbicie cen węgla sprawiły, że kurs JSW wystrzelił. Miniony rok akcje spółki zamknęły zwyżką o 528 proc. To wynik pięciokrotnie lepszy niż osiągnięcie 11bit studios. W rankingu ogólnym jastrzębianom przypadło jednak dopiero 75. miejsce na 116 spółek sklasyfikowanych. Choć na giełdzie sukces osiągnięto niepodważalny, wyjątkowo blado JSW wypadła w kategoriach: relacje z inwestorami, perspektywy rozwoju oraz innowacyjność. W tej ostatniej wyprzedziła ledwie dwa podmioty: Bank Ochrony Środowiska oraz Polimex-Mostostal. Powiązanie pomiędzy stopą zwrotu a wysokim miejscem w rankingu Giełdowa Spółka Roku jednak istnieje. Pierwsza dwudziestka rankingu pozwoliła w 2016 r. inwestorom zarobić średnio 38,8 proc., podczas gdy WIG zyskał jedynie 11,4 proc. Ze wspomnianego grona jedynie Alior zakończył miniony rok pod kreską — strata inwestorów, którzy trzymali w tym okresie w portfelu akcje banku, była jednak kosmetyczna. Pozostała dziewiętnastka, na czele z CD Projektem i 11bit, zanotowała wyższą stopę zwrotu niż WIG. Akcje drugiego od końca pod tym względem Dom Development umocniły się w 2016 r. o 15,8 proc. W czołówce niemal nie było więc słabych ogniw.

Wszystko to działało także w drugą stronę — spółki sklasyfikowane w głównym rankingu GSR 2016 na ostatnich miejscach stopę zwrotu zanotowały wyraźnie niższą od WIG. Średnia dla najgorszej dwudziestki rankingu to minus 18,35 proc. W gronie tym znalazła się co prawda perełka — na akcjach Impexmetalu można było zarobić 53 proc. — nie zmienia to jednak faktu, że z dwudziestki maruderów miniony rok pod kreską zakończyło aż osiemnaście spółek. Najwięcej — 59 proc. — stracił Integer. To niemal odwrotność wyników, które osiągnęli liderzy. Nawet „odległość” średniego wyniku od WIG jest podobna — niecałe 30 pkt. proc. Tyle że w tym wypadku w dół. Co ciekawe, wszystko się wyrównuje, jeżeli weźmie się pod uwagę wyłącznie postawę podczas hossy przełomu 2016 i 2017 r. Licząc od początku listopada 2016 r., do końca lutego 2017 r.

WIG zyskał 18,6 proc. W tym samym czasie najlepsza dwudziestka z rankingu zyskała średnio ledwie 17,6 proc. Wprawdzie duet CD Projekt-11bit trzymał formę, jednak większość spółek z czołówki nie potrafiła wypracować wyższej stopy zwrotu niż WIG. Nie jest to więc ich hossa. Części spółek, po świetnym 2016 r., zabraknąć mogło po prostu pary. Z drugiej strony najgorsza dwudziestka rankingu w tym samym okresie osiągnęła stopę zwrotu równą średnio 17,8 proc. Papiery ledwie czterech spółek z tego grona zanotowały stratę, Polimex zaś (dziewiąte miejsce od końca) podwoił wartość. Outsiderzy więc w trakcie ostatnich miesięcy nie tyle nie odstają, co nawet prześcigają liderów z minionego roku. To potwierdzałoby giełdową mądrość, że podczas hossy rośnie wszystko.

38,8 proc. Tyle w 2016 r. średnio dały zarobić akcje 20 spółek, sklasyfikowanych na czele rankingu GSR 2016.

18,3 proc. Taką stratę przyniósł w 2016 r. portfel, złożony z 20 spółek, okupujących ostatnie miejsca w zestawieniu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała, Bankier.pl

Polecane