Czytasz dzięki

Łaska analityków na pstrym koniu jeździ

opublikowano: 20-03-2017, 22:00

W porównaniu z rankingiem za 2015 r. tylko zwycięzca nie zmienił pozycji. Za jego plecami doszło do sporych roszad

Kup raport Giełdowa Spółka Roku 2016>>

W 2016 r. kursy większości spółek szły do góry, ale kierunek zmian ocen analityków już tak jednoznaczny nie był. Około pięćdziesięciu firm przesunęło się w górę lub w dół rankingu Giełdowa Spółka Roku 2016 o co najmniej 20 pozycji.

Najbardziej spektakularny jest spadek CI Games, producenta gier, z drugiego miejsca za 2015 r. na dopiero 90. lokatę za 2016 r. Choć notowania giełdowe spółki wzrosły o 25 proc., to notowania u analityków mocno zniżkowały. Co znamienne, przed rokiem wysoko oceniano innowacyjność firmy, jej sukces w ciągu poprzednich 12 miesięcy, a także relacje z inwestorami, ale relatywnie nisko wypadły kompetencje zarządu, a więc czynnik kluczowy w tej branży. W najnowszym zestawieniu menedżerom CI Games wystawiono ocenę na poziomie co najwyżej dopuszczającym (103. miejsce w stawce 116 spółek), a i w pozostałych (poza innowacyjnością) noty są znacząco niższe niż przed rokiem. Znacznie pogorszyła się ocena perspektyw spółki, co dziwić nie powinno, jeśli wziąć pod uwagę kilkumiesięczne opóźnienie premiery gry „Sniper: Ghost Warrior 3”. Na początku marca znów poproszono o trochę czasu — nowa data wypuszczenia produkcji na rynek to 25 kwietnia.

Przesunięcia premier to chleb powszedni w tej branży, czego dowodzi 11bit studios, który „Frostpunka” wprowadzi na rynek nie w pierwszym, ale w drugim półroczu 2017 r. Co ciekawe, nie wpłynęło to na notowania giełdowe, a na ocenę w GSR 2016 wpłynąć już nie mogło (informacja o opóźnieniu pojawiła się po zamknięciu ankiety). 11bit studios przebojem wdarł się do zestawienia, debiutując w nim na drugiej pozycji. Przed rokiem firma nie była oceniana, bo jej akcje do grudnia 2015 r. notowane były w alternatywnym systemie obrotu. Do TOP10 poza producentem gier wskoczył też Wielton (na 9. miejsce), który w 2015 r. był zbyt mały, by znaleźć się w którymś z trzech najważniejszych indeksów, a tym samym trafić do zestawu ocenianych firm.

Największy skok w rankingu stał się udziałem Fabryki Mebli Forte, która awansowała o 77 miejsc na 26. pozycję. Analitycy lepiej niż przed rokiem oceniają kompetencje zarządu firmy i jej osiągnięcia w 2016 r., poprawiły się też, ich zdaniem, perspektywy rozwoju, ale nadal kuleją relacje z inwestorami. W rankingu za 2015 r. w tej kategorii Forte zajęło ósmą lokatę od końca, teraz jest trochę lepiej, ale wciąż zajmowana pozycja (77) chluby nie przynosi. Milowy krok do czołówki zrobił też dystrybutor obuwia — CCC. Po dopiero 71. lokacie za 2015 r. spółka awansowała na szóste miejsce. Wyraźnie poprawiły się oceny w każdej z kategorii, w tym najbardziej w tej, w której analitycy podsumowują osiągnięcia firmy w poprzednim roku. Doceniono sens przejęcia internetowego sklepu e-obuwie, co walnie przyczyniło się do zwiększenia przychodów o 38 proc., do 3,2 mld zł w 2016 r., a także zysków. Na poziomie netto wynik wzrósł o ponad jedną piątą, do 316 mln zł. To, co zdaniem analityków jest wciąż najsłabszą stroną CCC, to innowacyjność. Pod tym względem dużo wyżej stoją akcje Synthosu, który w dużej mierze dzięki wysokiej ocenie w tej kategorii, w połączeniu z bardzo dobrą opinią o kompetencjach zarządu, podskoczył o 65 pozycji, na 19. miejsce. Podobnie jednak jak w przypadku Forte, piętą achillesową są relacje z inwestorami. Chemiczna spółka została w tej kategorii sklasyfikowana dopiero na miejscu w dziewiątej dziesiątce, obok np. Alchemii, Coliana i Mostostalu Warszawa.

Alchemia to zresztą jedna z tych spółek, które zaliczyły największy awans w ogólnym rankingu. Spółka zyskała 57 pozycji, co pozwoliło na przesunięcie się z końca do środka stawki. Tu również wylądowali ubiegłoroczni outsiderzy — kontrolowane przez skarb państwa Tauron, PGE i JSW. Przed rokiem okupowały miejsca — odpowiednio — 115., 123. i 124. Dwie ostatnie wyprzedziły jedynie Kerdos i Hawe. W JSW zmieniła się przede wszystkim ocena osiągnięć w ubiegłym roku — zamiast oceny niedostatecznej spółka otrzymała mocną czwórkę. W PGE ta kategoria była akurat najsłabszą, zdecydowanie poprawiła się natomiast Ceba perspektyw rozwoju i kompetencji zarządu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu