Ochrona banków w całym kraju ma być ujednolicona

(Artur Szymański)
opublikowano: 05-09-2006, 18:31

Deklarację o współpracy, polegającej m.in. na ujednoliceniu ochrony technicznej placówek bankowych oraz szkoleń pracowników, podpisali we wtorek komendant główny policji Marek Bieńkowski, prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz oraz członek zarządu NBP Tomasz Pasikowski.

Deklarację o współpracy, polegającej m.in. na ujednoliceniu ochrony technicznej placówek bankowych oraz szkoleń pracowników, podpisali we wtorek komendant główny policji Marek Bieńkowski, prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz oraz członek zarządu NBP Tomasz Pasikowski.

"W istocie jest to trzecie porozumienie z policją. Pierwsze było porozumienie z 1995 roku, przeciwdziałające przestępstwom przeciwko instytucjom finansowym, głównie bankom. Obejmowało ono przestępstwa dokonywane przy użyciu dokumentów skradzionych, sfałszowanych i zastrzeżonych; oraz przy użyciu elektronicznych instrumentów płatniczych. Stworzyliśmy też rejestr skradzionych samochodów mogących być przedmiotem zastawu" - powiedział na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.

Jak zaznaczył, dzięki realizacji tych porozumień Polska jest krajem o najniższej liczbie przestępstw przy użyciu dokumentów i elektronicznych instrumentów płatniczych. "Dzięki zastosowaniu i powszechnym użyciu Internetu w polskich instytucjach finansowych, istnieje możliwość niemal kompletnego zastopowania przestępstw dokonywanych przy użyciu skradzionego bądź sfałszowanego dokumentu" - dodał

W ramach współpracy policja, Związek Banków Polskich oraz NBP stworzyli wspólnie katalog zagrożeń, jakie mogą wystąpić w bankach, sposoby zapobiegania im oraz minimalizacji skutków. Katalog obejmuje wszystkie typy zamachów i przestępstw - od terroryzmu po napad, oszustwo i fałszerstwo.

"Pierwsze pole współpracy policji i bankowców to szkolenia; także z psychologami policyjnymi i fachowcami od kryminalistyki. Nowością we współpracy jest opis portretu przestępcy, który może pojawić się w banku. Jest to katalog zachowań i sytuacji, które w szczególny sposób powinny zwrócić uwagę bankowców na daną osobę. Ostatnia jest wreszcie płaszczyzna realnego sposobu zabezpieczenia polskich banków. Konieczne jest dookreślenie warunków technicznych zabezpieczenia banków, np. rozdzielczości kamer, wyjść awaryjnych, używanego sprzętu" - powiedział na konferencji komendant główny policji, Marek Bieńkowski.

Według informacji Komendy Głównej do deklaracji o współpracy dołączono "Przewodnik na temat technicznego zabezpieczenia obiektów bankowych", zawierający praktyczne wskazówki oraz wykazy sprzętu zabezpieczającego i dokładne rozplanowanie bezpiecznej placówki bankowej, z wydzieleniem w niej stref bezpieczeństwa.

Zaplanowane przez policję i bankowców szkolenia obejmą systemy zabezpieczeń i sposoby reagowania w sytuacjach zagrożenia, zarówno terroryzmem jak i przestępstwa pospolitego. W tworzeniu programu szkoleniowego uczestniczyli policjanci z ekip dochodzeniowo- śledczych, eksperci kryminalistyki, psychologowie oraz specjaliści ds. walki z terroryzmem.

Jak powiedział prezes Pietraszkiewicz, wdrożenie programu współpracy zawartego w podpisanej we wtorek Deklaracji poprzedzone było programem pilotażowym w 300 placówkach bankowych. Program obejmie wszystkie banki komercyjne oraz banki spółdzielcze. Materiały szkoleniowe mają pojawić się także w szkołach bankowości. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Ochrona banków w całym kraju ma być ujednolicona