Ochrona praw lokatorów zgodna z Konstytucją

Patrycja Otto
15-07-2003, 00:00

1 lipca 2003 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, zasobie gminy i o zmianie kodeksu zawężające krąg osób uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy są zgodne z Konstytucją. Pytanie w tej sprawie skierował Wydziału I Cywilnego Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej.

W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu mogą wstąpić: jego małżonek, dzieci lub inne osoby, w stosunku do których zmarły ponosił świadczenia alimentacyjne. Roszczenie nie przysługuje natomiast krewnym innym niż w linii prostej pierwszego stopnia, jeżeli najemca nie miał wobec nich obowiązku świadczeń alimentacyjnych.

Zdaniem TK, ograniczenie kręgu osób uprawnionych do sukcesji było racjonalne i uzasadnione interesem publicznym. Celem ustawodawcy było wyważenie sprzecznych interesów wynajmującego i osób uprzywilejowanych jego kosztem (sukcesorów najemcy). Ponieważ nie zostało wykluczone wstąpienie wnuka w stosunek najmu po śmierci najemcy (pod warunkiem istnienia obowiązku alimentacyjnego po stronie zmarłego), nie można uznać, że ustawodawca określając krąg osób uprawnionych do sukcesji pominął zstępnych drugiego stopnia. W związku z tym nie została naruszona zasada równości obywateli wobec prawa. Wyrok jest ostateczny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Ochrona praw lokatorów zgodna z Konstytucją