Oczekiwana interpretacja

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
opublikowano: 04-04-2016, 22:00

Minister finansów wydał 1 kwietnia długo oczekiwaną interpretację ogólną nt. powstania obowiązku VAT w związku z wykonaniem robót budowlanych. Problem związany był z nowelizacją ustawy, która weszła w życie 1 stycznia 2014 r. i zmieniła zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego. W poprzednim stanie prawnym powstawał on z dniem podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Po nowelizacji organy podatkowe przyjęły stanowisko, że nie ma znaczenia odbiór prac przez inwestora, lecz faktyczne wykonanie usługi.

Było to o tyle niekorzystne dla przedsiębiorców, że od zakończenia robót mija często wiele dni, a nierzadko nie są one akceptowane przez inwestorów.

Co prawda w wydanej interpretacji ogólnej również podkreślono, że podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego. Minister wyjaśnił jednak, że za datę wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej należy przyjąć datę faktycznego jej wykonania, gdy w opinii wykonawcy usługi lub ich części są gotowe do przyjęcia przez inwestora. W związku z tym powinien zostać wyeliminowany problem, że wykonawca robót zobowiązany jest do zapłaty VAT, mimo że nie otrzymał pieniędzy od inwestora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu