Oczy zwrócone na Rezerwę Federalną

Michał Papuga, analityk XTB
opublikowano: 16-03-2016, 10:30

Dziś czeka nas kolejny dzień, który powinien upłynąć pod znakiem oczekiwań na najważniejsze wydarzenie dnia, jakim będzie wieczorna decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych.

Nie oznacza to jednak, iż inwestorzy będą narzekać dziś na nudę. Z pewnością sporo będzie się dziś działo na notowaniach brytyjskiego funta, przed którym bardzo ważne dwa dni.

W dniu wczorajszym, jednymi z najsłabszych walut na rynku okazały się być waluty surowcowe. Dolar nowozelandzki i australijski traciły na fali kolejnej przeceny na rynku surowców. Ceny żelaza w ostatnim czasie tracą dużą część swoich niedawnych, spektakularnych zysków. Spadają także ceny ropy, która nie znalazła ostatnio wsparcia w wypowiedzi ministra ds. ropy w Iranie, który wciąż zapowiada zwiększanie produkcji. Wciąż nie znamy także daty spotkania w trakcie którego przypieczętowane zostałoby porozumienie w sprawie zamrożenia produkcji ropy na styczniowych poziomach przez większość producentów. Dla kiwi, negatywne okazały się także wyniki wczorajszej aukcji mleka, która po raz kolejny wykazała spadek cen. Dziś o poranku, NZD i AUD odrabiają część ostatnich strat. NZD/USD rośnie o 0.17%, a AUD/USD o 0.11%. Skala wzrostów jest jednak znacznie niższa niż spadków w dniach poprzednich.

Ze względu na kolejny sondaż, który wskazuje na coraz większe prawdopodobieństwo Brexitu, słabszy w dniu wczorajszym był również funt brytyjski. Dzisiaj, poznamy niezwykle istotne dane z brytyjskiego rynku pracy (o godzinie 10:30). Stopa bezrobocia prawdopodobnie pozostanie na niezmienionym poziomie, jednak ważniejszy dla rynku może okazać się odczyt dotyczący wzrostu płac. O 13:30 odbędzie się także prezentacja założeń budżetowych Wielkiej Brytanii. George Osborne zapowiedział w ostatnim czasie kolejne cięcia budżetowe. Mniejsze wydatki ze strony państwa mogą w negatywny sposób zadziałać na GBP, jednak wciąż nie wiemy jaka będzie skala oszczędności. Już jutro czeka nas także decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. O ile zmiany stóp można niemal z pewnością wykluczyć, niezwykle ważna będzie opinia przedstawicieli banku na temat dalszych perspektyw gospodarczych Wielkiej Brytanii.

Wydarzeniem dnia będzie jednak dzisiejsza decyzja FEDu, którą poznamy już o godzinie 19:00. Prawdopodobieństwo podwyżki stóp w dniu dzisiejszym jest mało prawdopodobne, pomimo ostatniej serii dobrych danych. Istotne okażą się prognozy makroekonomiczne, które zostaną opublikowane razem z decyzją oraz rozpoczynająca się pół godziny po decyzji konferencja prasowa. Rynek spodziewa się jastrzębiego komunikatu banku i zapowiedzi podwyżek w dalszej części roku. W chwili obecnej, kontrakty terminowe na stopę procentową wyceniają co najmniej dwie podwyżki stóp w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Początek dnia upływa również pod znakiem osłabienia polskiego złotego, który wymazuje część ostatnich zysków. Notowania EUR/PLN rosną o 0.31%, USD/PLN o 0.54%, a CHF/PLN o 0.27%.  

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Papuga, analityk XTB

Polecane