Od 1 maja 2003 r. praca w Unii

Lesław Kretowicz
02-06-2003, 00:00

Wielka Brytania, Irlandia, Holandia, Szwecja i Dania zapowiedziały, że nie będą wprowadzać okresu przejściowego na zatrudnianie Polaków. Jerzy Hausner, minister gospodarki, pracy i polityki społecznej, poinformował o tych deklaracjach 5 państw Unii Europejskiej po spotkaniu ministrów pracy w ramach „trójkąta weimarskiego”. W konferencji uczestniczyli Francois Fillon, francuski minister spraw socjalnych, pracy i solidarności, oraz Wolfgang Clement, niemiecki minister gospodarki i pracy.

Zdaniem niemieckiego ministra, wzrost zatrudnienia Polaków w Niemczech zależeć będzie od tempa wzrostu gospodarczego. Drugim warunkiem otwarcia rynku pracy dla Polaków jest dobra wola danego kraju, czyli tzw. formuła 2+3+2 — każde z państw będzie mogło indywidualnie zdecydować o okresach przejściowych: dwuletnim, pięcioletnim lub siedmioletnim.

— Za dwa lata istnieje możliwość złagodzenia ograniczeń w podejmowaniu pracy przez Polaków. Najszybciej zatrudnienie będą mogli znaleźć pracownicy sektora turystycznego, hotelarskiego i budownictwa —powiedział Francois Fillon, francuski minister pracy.

Obecnie w krajach Unii Europejskiej pracuje ponad 400 tys. Polaków, z czego ponad 70 proc. w Niemczech. Najszybciej natomiast rośnie zatrudnienie Polaków w Hiszpanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Od 1 maja 2003 r. praca w Unii