Od 1 stycznia banki pod nadzorem KNF

DI, PAP
opublikowano: 31-12-2007, 12:13

Z początkiem nowego roku banki przejdą pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego, razem z przejściem Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego do KNF.

W ten sposób wejdzie w życie dotycząca banków część ustawy z 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Jak tłumaczył w 2006 r. rząd PiS, wprowadzając zmiany w prawie, światowa tendencja polega na łączeniu nadzorów nad różnymi segmentami rynku w jednym urzędzie.

Tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2007 r. rząd Jarosława Kaczyńskiego chciał opóźnić wejście w życie części ustawy dotyczącej banków, przesuwając przeniesienie nadzoru bankowego do KNF na 2013 r. Po wyborach do Sejmu wpłynął prezydencki projekt opóźniający łączenie nadzorów, prezes NBP zapowiadał działania, które miałyby doprowadzić do utrzymania nadzoru bankowego w ramach NBP, jednak w pierwszym czytaniu posłowie odrzucili prezydencki projekt zmian w prawie.

Do połączonych już Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd dołączą od nowego roku pracownicy GINB.

Nadzór bankowy w KNF nie ma jeszcze szefa. Jak kilka dni temu mówił PAP przewodniczący KNF Stanisław Kluza, pion bankowy w KNF będzie nadzorował on sam. 13 grudnia br. przedłużony został konkurs na dyrektora zarządzającego pionem nadzoru bankowego w Komisji. W pierwotnym terminie Komisja otrzymała 11 zgłoszeń.

Jak powiedział PAP w poniedziałek rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz, konkurs zostanie rozstrzygnięty najpóźniej do końca stycznia 2008 r.

W KNF można też spodziewać się innych zmian personalnych. Od początku grudnia 2007 r. pion emerytalny nie jest już nadzorowany przez Iwonę Dudę, odwołaną przez premiera Donalda Tuska na wniosek Kluzy. Jak mówił Kluza w rozmowie z PAP, zwrócił się do premiera z prośbą o spotkanie, w czasie którego zamierza przedyskutować propozycje personalne w KNF.

KNF podsumowała już 2007 r. W mijającym roku wydała m.in. 6 zezwoleń dla nowych towarzystw funduszy inwestycyjnych, 52 zezwolenia na utworzenie funduszy inwestycyjnych zamkniętych, 12 funduszy inwestycyjnych otwartych i 1 specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty.

Rozpatrzyła też 13 zawiadomień funduszy zagranicznych z ponad 100 subfunduszami o zamiarze zbywania na terenie Polski tytułów uczestnictwa oraz 6 notyfikacji spółek zarządzających funduszami inwestycyjnymi.

Liczba funkcjonujących na polskim rynku funduszy inwestycyjnych sprawiła, że KNF analizowała 1961 raportów towarzystw funduszy inwestycyjnych, bieżących i okresowych, 9636 raportów funduszy inwestycyjnych i 2303 informacji depozytariuszy.

KNF wydała też 81 decyzji o udzieleniu zezwolenia na pośredniczenie w zbywaniu i odkupywaniu jednostek lub tytułów uczestnictwa funduszy inwestycyjnych i 1 decyzję rozszerzającą zezwolenie na pośredniczenie w nabywaniu i odkupywaniu jednostek funduszy zagranicznych.

Ponadto KNF wydała 7 zezwoleń na prowadzenie działalności maklerskiej. Komisja przeanalizowała 3089 raportów bieżących i okresowych domów maklerskich, biur maklerskich oraz banków powierniczych.

Zainteresowanie spółek pozyskiwaniem środków z rynku kapitałowego sprawiło, że KNF zatwierdziła 133 prospekty emisyjne spółek oraz 578 aneksów do prospektów.

Łącznie spółki publiczne przekazały ok. 27 tys. raportów bieżących, okresowych i poufnych.

Na rynku ubezpieczeniowym KNF wydała m.in. 3 zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej przez krajowe firmy ubezpieczeniowe lub zmianę zakresu działalności. Wydała też 23 decyzje o wydaniu zgody na powołanie członka lub prezesa zarządu firm ubezpieczeniowych.

Do Komisji trafiło m.in. 197 raportów z analizy kwartalnych sprawozdań finansowych zakładów ubezpieczeń. Komisja przeanalizowała też 26 taryf składek za OC komunikacyjne.

Na rynku funduszy emerytalnych (OFE) Komisja zajmowała się m.in. 3 zezwoleniami na nabycie akcji powszechnego towarzystwa emerytalnego i 1 zezwoleniem na przejęcie zarządzania OFE. KNF 11 razy skontrolowała - kompleksowo - powszechne towarzystwa emerytalne i OFE, a 60 razy prowadziła kontrole kwartalne towarzystw emerytalnych.

Komisja rozpatrzyła też 2400 skarg klientów na podmioty nadzorowane. Nałożyła 32 kary pieniężne w łącznej wysokości 2,45 mln złotych.

Ponadto KNF przekazała do prokuratury 47 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, w tym 8 zawiadomień dotyczących podejrzenia manipulacji ceną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Od 1 stycznia banki pod nadzorem KNF