Od animatorów do grantów

opublikowano: 16-05-2016, 22:00

„Platformy startowe dla nowych pomysłów” wchodzą w nowy etap. Od czerwca na przedsiębiorców ze Wschodu czekają dotacje

To sztandarowy instrument, który ma wspierać przedsiębiorczość we wschodnich regionach kraju. „Platformy startowe dla nowych pomysłów, czyli poddziałanie 1.1.1 programu Polska Wschodnia, ma zachęcić do zakładania biznesu młode osoby, które mają pomysł na innowacyjny produkt i potrzebują pomocy przy wprowadzaniu go na rynek. Warunek — biznes trzeba rozwijać w jednym z pięciu województw makroregionu: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko- -mazurskim. Początki są obiecujące — instrument działa od 1 marca, a już zgłosiło się do niego ponad 650 osób.

— Polska Wschodnia ma doskonale wyposażone uczelnie, dobrze zorganizowane instytucje otoczenia biznesu i świetnie wykształconych młodych ludzi. Makroregion staje się też atrakcyjnym miejscem do lokowania biznesu. Musimy ten potencjał przełożyć na efekty. Wsparcie młodej przedsiębiorczości w takim zakresie i na taką skalę nie było jeszcze w naszym kraju realizowane — podkreśla Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju.

Krok po kroku

Wspieranie młodych osób z pomysłami jest realizowane w dwóch etapach. W pierwszym zgłaszają się one do tzw. animatorów platform. To parki naukowo-technologiczne, które wygrały ubiegłoroczny konkursorganizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). I tak platformę Hub of Talents w Białymstoku prowadzi Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

Platformą TechnoparkBiznesHub w Kielcach opiekuje się Kielecki Park Technologiczny, a Connect w Lublinie — Lubelski Park Naukowo-Technologiczny. Te placówki prowadzą nabór start-upów.

Jeżeli podczas wstępnej weryfikacji pomysł dostanie pozytywną ocenę, jego autor zostanie zaproszony na spotkanie z doświadczonymi przedsiębiorcami i ekspertami. To okazja do szczegółowego przedstawienia projektu.

Jeśli pomysł zyska uznanie w oczach specjalistów i zakwalifikuje się do platformy startowej, pierwszym krokiem będzie rejestracja firmy typu start-up w formie spółki z o.o. Każda taka firma zostanie objęta kompleksową opieką i indywidualnym programem inkubacji. Animator pomoże młodym ludziom rozwinąć i uszczegółowić ich pomysł na innowacyjny produkt oraz opracować model biznesowy dla start-upu.

— Dla uczestników programu został wypracowany pełen zestaw usług mentoringowych, coachingowych i innych usług specjalistycznych z zakresu sprzedaży, technologii czy marketingu. W ten sposób wyposażymy start-up we wszystko, co jest niezbędne do wejścia na konkurencyjny rynek — zaznacza Michał Bańka, dyrektor departamentu instytucji wsparcia otoczenia biznesu w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Osoby z pomysłami mogą zgłaszać się do animatorów platform do końca kwietnia 2017 r.

Grant na wejście

Kiedy start-up biorący udział w programie stworzy pod skrzydłami platformy startowej nowy model biznesowy i ma produkt gotowy do wejścia na rynek, wtedy może ubiegać się o pomoc w kolejnym etapie. Tym razem będą to dotacje na rozpoczęcie działalności biznesowej i pierwszą sprzedaż. Pochodzą one z poddziałania 1.1.2 „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”, które jest kontynuacją platform. Wnioski o pieniądze można będzie składać już od 22 czerwca — aż do 21 lipca przyszłego roku.

W puli jest łącznie 65,6 mln zł, a każda firma może dostać nawet do 800 tys. zł dofinansowania. Warto pamiętać o tym, że pieniądze zostaną przeznaczone na projekty innowacyjne co najmniej w skali kraju. Ważna będzie też opinia, którą młody biznes otrzyma od platformy startowej po zakończeniu I etapu. Ten dokument musi być załączony do wniosku o dofinansowanie.

Najpierw pilotaż

To dopiero początek wspierania przedsiębiorczości w ramach funduszy z nowej unijnej perspektywy. — Najpierw mamy pilotaż z budżetem 20 mln EUR, który zostanie oceniony. Wprowadzimy ewentualne zmiany i będziemy kontynuować projekt. Na dalsze wsparcie start-upów przekażemy 180 mln EUR z programu Polska Wschodnia — zapowiada wiceminister rozwoju.

WIĘCEJ INFORMACJI:

www.PlatfromyStartowe.gov.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane