Od arkusza do BI

Wojciech Chmielarz
opublikowano: 31-05-2006, 00:00

Systemy BI zastąpiły arkusze kalkulacyjne, niewystarczające już większym firmom, w których ważne dane rozproszone są po wielu działach.

Kiedyś przedsiębiorcom wystarczał zwykły arkusz kalkulacyjny. Ale te czasy już dawno minęły. Teraz potrzebne są dużo bardziej rozwinięte narzędzia.

— Rozwój systemów BI następował wraz ze wzrostem konkurencyjności na rynku. Rosła świadomość przedsiębiorców, że głęboka analiza danych pozwala na wyciąganie wniosków na przyszłość. Gdybyśmy popatrzyli na rozwój systemów BI w polskich przedsiębiorstwach, wyglądałoby to następująco: arkusz kalkulacyjny, wykorzystanie raportów zgromadzonych w bazie danych, przejście do analizy danych, oparte na hurtowni danych, wykorzystanie dodatkowo narzędzi pozwalających na programowanie i wnioskowanie na przyszłość — mówi Paweł Rafalski, dyrektor działu BI w lubelskiej firmie Safo.

Szybko analizuj

Systemy business intelligence pojawiły się wraz z koniecznością szybkiej analizy rozproszonych informacji.

— Business intelligence wyrosło z aplikacji budowy i dystrybucji raportów, gdy zauważono, że szybkość zmian środowiska, w którym prowadzi się biznes, jest na tyle duża, że aby móc podejmować właściwe decyzje, nie można czekać, aż specjaliści od przetwarzania danych przygotują odpowiedni raport. Pojawiły się technologie pozwalające na samodzielną pracę użytkowników biznesowych, tworzenie analiz ad hoc, czy to z użyciem tradycyjnych, czy też specjalnie do tego przeznaczonych baz danych. Istotnym elementem tych analiz stały się również mechanizmy wizualizacji pozwalające na lepsze i szybsze zrozumienie dostarczanej informacji — zaznacza Piotr Borowik, konsultant w SAS Institute.

Nowe, bezpieczne czasy

Systemy business intelligence, które zdobywają uznanie zachodnich przedsiębiorców, coraz częściej stosowane są również w naszym kraju.

— W polskich przedsiębiorstwach z roku na rok rośnie świadomość używania narzędzi klasy BI. Jeszcze niedawno systemy BI, mówiąc obrazowo, wrzucano do jednego worka z innymi rozwiązaniami informatycznymi. Było to związane m.in. ze stosunkowo słabym przygotowaniem kadry menedżerskiej do profesjonalnego wykorzystania możliwości, jakie dają inteligentne systemy informatyczne. Dopiero ostatnie lata przyniosły duże zmiany — wyczucie przedsiębiorcy zastępuje sprawna i efektywna analiza danych zagwarantowana przez BI — dodaje Paweł Rafalski.

Nietrudno znaleźć przyczynę tej rosnącej popularności. Systemy BI zaspokajają informacyjne potrzeby nowoczesnego przedsiębiorstwa, w tym potrzebę bezpieczeństwa danych.

— Kończą się czasy, gdy ważne dane były przesyłane w plikach arkuszy pocztą elektroniczną bądź przenoszone na dyskach. Ryzyko związane z możliwością uzyskania przez niepowołane osoby dostępu do tych, często poufnych, danych czy też ich zmiany jest zbyt duże i organizacje przywiązują coraz większą wagę do bezpieczeństwa informacji. Systemy BI zapewniają ochronę informacji umożliwiającą dostęp tylko do wybranych informacji — podkreśla Paweł Gustaw z Premium Technology.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Chmielarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu