Od dziś pomoc w spłacie kredytu

PAP
opublikowano: 05-08-2009, 11:23

Osoby, które utraciły pracę a muszą spłacać raty kredytu za mieszkanie lub dom, mogą liczyć na pomoc rządu. W środę wchodzi w życie ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.

Maksymalna kwota pomocy - to 1,2 tys. złotych miesięcznie przez rok. Obejmie ona spłatę raty kapitałowej wraz z bieżącymi odsetkami. Jest to pożyczka, którą po dwuletnim okresie karencji w spłacie, trzeba będzie zwrócić w ciągu 8 lat.

Na dopłaty mogą liczyć osoby, które utraciły pracę lub zakończyły prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej po 1 lipca 2008 r. W obu przypadkach muszą się one zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy, uzyskać status bezrobotnego i prawo do zasiłku. Wnioski o dopłatę do kredytu muszą złożyć do właściwego starosty do końca 2010 r.

Pomocą mogą zostać objęci także małżonkowie posiadający wspólność majątkową, nawet jeżeli pracę utracił małżonek niebędący kredytobiorcą. O takie wsparcie może się starać np. mąż, który nadal pracuje i spłaca kredyt mieszkaniowy, a jego żonie pracodawca wypowiedział umowę o pracę.

Pomoc przysługuje kredytobiorcy posiadającemu tylko jedno mieszkanie albo dom jednorodzinny obciążony kredytem hipotecznym. Musi on jednak mieszkać w tym mieszkaniu lub domu, na który został zaciągnięty kredyt. Pomoc nie przysługuje natomiast osobom, które wynajmują mieszkanie, zostały zwolnione z pracy dyscyplinarnie lub same z niej zrezygnowały.

Bezrobotny chcący uzyskać pomoc w spłacie kredytu musi zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Status bezrobotnego oznacza, że osoba ta nie jest zatrudniona i jest gotowa do podjęcia pracy, przy tym ma więcej niż 18 lat i mniej niż 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) oraz nie nabyła praw do emerytury lub renty.

Bezrobotny musi także uzyskać z banku lub innej instytucji, która udzieliła kredytu (np. SKOK) oświadczenie zawierające informacje o kredycie, np. w jakiej jest walucie, ile wynosi wysokość rat i jakie są terminy spłat na okresie najbliższych 12 miesięcy. Następnie wniosek o pomoc, którego wzór przygotował resort pracy, powinien trafić do starosty.

O przyznaniu pomocy decyduje starosta, który postanowienie w tej sprawie przekazuje kredytobiorcy. W swojej decyzji starosta określa wysokość przyznanej dopłaty. Pomoc będzie wypłacana przez Bank Gospodarstwa Krajowego bezpośrednio na konto banku lub innej instytucji, która udzieliła kredytu.

Jeżeli zmieni się sytuacja osoby, której udzielono pomocy, np. znajdzie ona pracę, sprzeda mieszkanie czy zostanie jej wypowiedziana umowa kredytu, musi o tym fakcie poinformować.

Ustawa przewiduje, że zwrot pomocy rozpoczyna się po 2 latach od zakończenia otrzymywania dopłat. Państwo rozłoży należność na 8 lat w równych nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Jeżeli bezrobotny otrzymał maksymalną pomoc w wysokości 1200 zł miesięcznie przez okres 1 roku, będzie ją zwracał w wysokości 150 zł miesięcznie przez okres 96 miesięcy.

O terminie rozpoczęcia spłat starosta ma poinformować adresata pomocy co najmniej 30 dni wcześniej. Przepisy dopuszczają jednak, że w wyjątkowych sytuacjach starosta będzie mógł odroczyć termin płatności, a nawet umorzyć w części lub całości spłatę zobowiązania.(PAP)

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane