Od dziś pomoc w spłacie kredytu

PAP
05-08-2009, 11:23

Osoby, które utraciły pracę a muszą spłacać raty kredytu za mieszkanie lub dom, mogą liczyć na pomoc rządu. W środę wchodzi w życie ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.

Maksymalna kwota pomocy - to 1,2 tys. złotych miesięcznie przez rok. Obejmie ona spłatę raty kapitałowej wraz z bieżącymi odsetkami. Jest to pożyczka, którą po dwuletnim okresie karencji w spłacie, trzeba będzie zwrócić w ciągu 8 lat.

Na dopłaty mogą liczyć osoby, które utraciły pracę lub zakończyły prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej po 1 lipca 2008 r. W obu przypadkach muszą się one zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy, uzyskać status bezrobotnego i prawo do zasiłku. Wnioski o dopłatę do kredytu muszą złożyć do właściwego starosty do końca 2010 r.

Pomocą mogą zostać objęci także małżonkowie posiadający wspólność majątkową, nawet jeżeli pracę utracił małżonek niebędący kredytobiorcą. O takie wsparcie może się starać np. mąż, który nadal pracuje i spłaca kredyt mieszkaniowy, a jego żonie pracodawca wypowiedział umowę o pracę.

Pomoc przysługuje kredytobiorcy posiadającemu tylko jedno mieszkanie albo dom jednorodzinny obciążony kredytem hipotecznym. Musi on jednak mieszkać w tym mieszkaniu lub domu, na który został zaciągnięty kredyt. Pomoc nie przysługuje natomiast osobom, które wynajmują mieszkanie, zostały zwolnione z pracy dyscyplinarnie lub same z niej zrezygnowały.

Bezrobotny chcący uzyskać pomoc w spłacie kredytu musi zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Status bezrobotnego oznacza, że osoba ta nie jest zatrudniona i jest gotowa do podjęcia pracy, przy tym ma więcej niż 18 lat i mniej niż 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) oraz nie nabyła praw do emerytury lub renty.

Bezrobotny musi także uzyskać z banku lub innej instytucji, która udzieliła kredytu (np. SKOK) oświadczenie zawierające informacje o kredycie, np. w jakiej jest walucie, ile wynosi wysokość rat i jakie są terminy spłat na okresie najbliższych 12 miesięcy. Następnie wniosek o pomoc, którego wzór przygotował resort pracy, powinien trafić do starosty.

O przyznaniu pomocy decyduje starosta, który postanowienie w tej sprawie przekazuje kredytobiorcy. W swojej decyzji starosta określa wysokość przyznanej dopłaty. Pomoc będzie wypłacana przez Bank Gospodarstwa Krajowego bezpośrednio na konto banku lub innej instytucji, która udzieliła kredytu.

Jeżeli zmieni się sytuacja osoby, której udzielono pomocy, np. znajdzie ona pracę, sprzeda mieszkanie czy zostanie jej wypowiedziana umowa kredytu, musi o tym fakcie poinformować.

Ustawa przewiduje, że zwrot pomocy rozpoczyna się po 2 latach od zakończenia otrzymywania dopłat. Państwo rozłoży należność na 8 lat w równych nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Jeżeli bezrobotny otrzymał maksymalną pomoc w wysokości 1200 zł miesięcznie przez okres 1 roku, będzie ją zwracał w wysokości 150 zł miesięcznie przez okres 96 miesięcy.

O terminie rozpoczęcia spłat starosta ma poinformować adresata pomocy co najmniej 30 dni wcześniej. Przepisy dopuszczają jednak, że w wyjątkowych sytuacjach starosta będzie mógł odroczyć termin płatności, a nawet umorzyć w części lub całości spłatę zobowiązania.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Od dziś pomoc w spłacie kredytu