Od rolet przeciwsłonecznych do luksusowego hotelu

Rozmawiała Marta Walczak
opublikowano: 28-02-2011, 00:00

Piotr Syska, właściciel firmy produkującej osłony przeciwsłoneczne, odważnie wkroczył do branży hotelarskiej.

Unijne dofinansowanie pomogło spełnić marzenia lokalnego przedsiębiorcy

Piotr Syska, właściciel firmy produkującej osłony przeciwsłoneczne, odważnie wkroczył do branży hotelarskiej.

Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej buduje pod Kielcami luksusowy obiekt Odyssey ClubHotel Wellness SPA.

"Puls Biznesu": Skąd pomysł na zbudowanie hotelu?

Piotr Syska, inwestor Odyssey ClubHotel Wellness SPA: Od kilkunastu lat prowadzę firmę Alutechnika, zajmującą się produkcją osłon budowlanych i przeciwsłonecznych, np. rolet, bram i markiz. W 2005 r. na posiadanym gruncie postanowiłem zbudować 24 domy jednorodzinne. Wtedy domy i mieszkania sprzedawały się na pniu. Któregoś dnia przyszło mi na myśl, że można by połączyć doświadczenia budowlane z marzeniami. Pojawiła się idea stworzenia miejsca, gdzie kielczanie i okoliczni mieszkańcy mogliby wypocząć podczas zabiegów relaksacyjnych, popływać w basenie i smacznie zjeść. Już w 2003 r. przeprowadziłem analizę wykonalności inwestycji, tworząc dzięki unijnym środkom (Program Rozwoju Przedsiębiorstw wdrażany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości) dokument pt. "Wykonanie analizy możliwości dywersyfikacji profilu działania firmy Alutechnika poprzez wejście w branżę usług rekreacyjnych wraz z opracowaniem biznes planu zakładanych w tym zakresie inwestycji". Choć wtedy idea wellness spa była jeszcze mało znana, widziałem jej przyszłość i wielkie możliwości rozwoju. Brak pieniędzy zmusił mnie do odłożenia inwestycji, a półhektarową działkę planowaną pod Day Spa zabudowałem domami jednorodzinnymi. Ta inwestycja deweloperska pozwoliła mi zdobyć pieniądze na rozpoczęcie realizacji zamierzonych planów. Z czasem rozbudowałem obiekt o część noclegową, co dało możliwość korzystania z usług osobom spoza regionu świętokrzyskiego. Tak zrodził się Odyssey ClubHotel Wellness SPA.

Trudno było dostać unijne dofinansowanie?

W 2009 roku Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs w ramach działania 1.1. "Bezpośrednie wsparcie sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw". Wtedy zdecydowałem się ubiegać o środki unijne. Nie miałem trudności z ich otrzymaniem. Mój wniosek został zaakceptowany i jeszcze w grudniu 2009 r. podpisałem umowę na dofinansowanie wyposażenia obiektu.

Unijne pieniądze pokryły tylko część inwestycji. Skąd reszta?

Część przedsięwzięcia, m.in. zakup działki i budowę stanu surowego obiektu, finansowałem z przychodów z własnych inwestycji. Pozostałą część wydatków pokrył kredyt bankowy i dotacje z funduszy unijnych.

Ile w sumie kosztowała inwestycja?

Całkowity koszt działki, budynku i wyposażenia szacuję na kilkadziesiąt milionów złotych.

Kiedy zaczęła się budowa?

Kamień węgielny został wkopany w czerwcu 2009 r.

Były jakieś przeszkody?

Chciałbym powiedzieć, że nie było trudności, ale niestety... Początkowo były związane z wyborem biura architektonicznego. W regionie trudno znaleźć specjalistę z doświadczeniem w tej dziedzinie. Gdy się z tym uporałem, pojawił się problem z doprowadzenia mediów (wody, prądu, linii telefonicznej) do hotelu. Jeśli ktoś nosi się z zamiarem inwestycji hotelowej, powinien też pamiętać o innym istotnym elemencie, jakim jest wybór pracowni projektowej aranżacji wnętrz.

Jakie atrakcje i udogodnienia mają się znaleźć w hotelu?

Obiekt leży w pobliżu drogi ekspresowej S7, na granicy Kielc i Masłowa, na południowym zboczu góry Domaniówka, w otoczeniu łąk i lasów. Do dyspozycji gości będzie 38 komfortowo wyposażonych pokoi i cztery luksusowe apartamenty. W sumie 81 miejsc noclegowych. Pobyt w hotelu uatrakcyjnią gościom panoramiczne okna i słoneczne tarasy, które dadzą możliwość podziwiania wyjątkowego widoku. W Odyssey znajdzie się też zaplecze konferencyjne z nowoczesnym sprzętem audiowizualnym, systemem nagłaśniającym i stałym dostępem do internetu. Goście będą mieli do dyspozycji trzy sale: Konferencyjną na 80 osób, Plenarną dla 15 osób i Klubową na spotkania towarzyskie w eleganckim, salonowym klimacie. Powierzchnia strefy Wellness SPA to niemal 1400 mkw. Znajdzie się tam basen rekreacyjny z masażami podwodnymi i widokiem na panoramę Kielc, klasyczna sauna fińska, sauna ziołowa z niższą temperaturą, sauna infra-red (na podczerwień), łaźnia parowa z aromaterapią, a także basen solankowy w formie jaskini. W pobliżu są natryski wrażeń, studnia lodowa i sala utrzymana w klimacie japońskiego ogrodu, stworzona do medytacji, ćwiczeń jogi i pilates.

W części zabiegowej będzie czternaście gabinetów, m.in. studio Spa dla dwojga, pokój masaży stemplami, gabinet Shirodary oraz gabinety zabiegów na ciało i twarz. Goście Odyssey będą mogli skorzystać z zabiegów wykonywanych na bazie marki kosmetycznej FisioSphere, którą wprowadzamy do zabiegów jako pierwsi w Polsce. Dopełnieniem strefy Wellness SPA będzie restauracja z 300-metrowym tarasem z widokiem na Kielce. Kuchnia zaproponuje potrawy z różnych zakątków świata.

Na jakim etapie jest budowa?

Trwają już tylko kosmetyczne poprawki. Odbieramy też drobne wyposażenie. Obiekt jest niemal gotowy do oddania w użytkowanie.

Kiedy otwarcie?

W drugiej połowie marca.

Kiedy spodziewa się pan pierwszych gości?

Hotel już cieszy się zainteresowaniem, choć dopiero niedawno zaczęliśmy go promować. Mamy już pierwsze rezerwacje na marzec. Będziemy mogli witać gości już kilka dni po otwarciu obiektu.

Co pana inwestycja może dać regionowi?

Odyssey ClubHotel Wellness SPA będzie pierwszym obiektem pięciogwiazdkowym w województwie świętokrzyskim. Będzie to też jedyne w Polsce miejsce o charakterze klubowym i tak dużym obszarem Spa i Wellness. Stworzyliśmy 55 miejsc pracy i tworzymy nowy produkt turystyczny, jakim jest celowa turystyka Wellness.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiała Marta Walczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu