Od soboty cła na rowery elektryczne z Chin

opublikowano: 18-01-2019, 12:25

Unia Europejska wprowadzi od soboty cła na chińskie rowery elektryczne, informuje Reuters.

Wprowadzenie ceł jest reakcją na apele europejskich producentów skarżących się na dumping chińskich rowerów elektrycznych, dzięki czemu zalewają one rynek.
Rowery elektryczne sprowadzane z Chin będą okładane cłem wysokości od 18,8 do 79,3 proc., wynika opublikowanych w piątek dokumentów. Elektryczne rowery tajwańskiego Gianta, który ma fabryki m.in. w Chinach, zostaną obłożone cłem wysokości 24,8 proc.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Z ustaleń Komisji Europejskiej wynika, że import elektrycznych rowerów wzrósł ponad trzykrotnie od 2014 roku do września 2017 roku. Ich udział w rynku wzrósł do 35 proc. przy jednoczesnym spadku cen o 11 proc. Jednocześnie chińscy producenci korzystają z kontrolowanych cen aluminium, a także uprzywilejowanego finansowania oraz ulg podatkowych.

Stowarzyszenie Europejskich Producentów Rowerów twierdzi, że dzięki ograniczeniu importu elektrycznych rowerów z Chin ochronione zostanie ok. 800 małych i średnich firm i ok. 90 tys. miejsc pracy. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu