„Odbicie surowców byłoby szokiem dla rynku” (WYKRES DNIA)

Koniunktura na rynkach towarowych jest tak fatalna, że odbicie może przyjść w każdej chwili, przewiduje Michael Hartnett, główny strateg inwestycyjny banku Merrill Lynch.

Stosunek wartości giełdowego wskaźnika S&P500 do indeksu Bloomberg Commodities Index
Zobacz więcej

Stosunek wartości giełdowego wskaźnika S&P500 do indeksu Bloomberg Commodities Index Bloomberg

We wrześniu surowce potaniały wobec amerykańskich akcji do najniższego poziomu od 15 lat. Obliczany przez Bloomberga indeks oparty na notowaniach 22 surowców stracił w trzecim kwartale 12 proc., czyli najwięcej od 2008 r. Stosunek wartości giełdowego wskaźnika S&P500 do indeksu surowcowego znalazł się najwyżej od 15 lat, po tym jak od sierpnia 2011 r. wzrósł on ponad dwukrotnie. Jego zdaniem podwaliny pod odwrócenie rynkowej tendencji tworzy chociażby ostatnie zachowanie się rynku złota.

„Odbicie notowań surowców jest wśród tzw. bolesnych scenariuszy na ten miesiąc, czyli takich, które sprawiłyby największy kłopot inwestorom” – napisał Michael Hartnett w raporcie.

Według niego innym bolesnym scenariuszem byłaby korekta wcześniejszych zwyżek dolara.


Stosunek wartości giełdowego wskaźnika S&P500 do indeksu Bloomberg Commodities Index. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu