Czytasz dzięki

Odkurzacze w krakowskiej koksowni

opublikowano: 25-01-2018, 22:00

W koksowni huty ArcelorMittal Poland trwa montaż przemysłowej instalacji odkurzania, która zapobiegnie wtórnej emisji pyłu osiadającego na urządzeniach.

W koksowni huty ArcelorMittal przemysłowe odkurzacze pracują już w punkcie dozowania mieszanki węglowej (gdzie jest mielona) i na wywrotnicy wagonowej, na której węgiel jest rozładowywany.

Teraz pojawią się w wieży węglowej i sortowni koksu. Przemysłowy odkurzacz jest wysoki na 1,5 m, szeroki na 1,25 m i wyposażony w elastyczną rurę o długości nawet 35 m — to 2,5 razy więcej niż wysokość kopca Wandy. Zastępuje stosowane dotąd ręczne metody usuwania pyłu, które powodowały emisję wtórną — część zanieczyszczeń unosiła się w powietrzu. Czyszczenie stanie się łatwiejsze i bardziej efektywne. Pył zgromadzony w zasobnikach odkurzaczy zostanie zwilżony, co wyeliminuje wtórne pylenie.

— Dzięki tej instalacji eliminujemy wtórną emisję pyłu węglowego i koksowego, a do tego bardzo dokładnie oczyszczamy obiekty technologiczne zakładu. Urządzenie zasysa drobinki węgla różnej frakcji i pozwala dotrzeć nawet w trudno dostępne zakamarki. To zwiększa bezpieczeństwo i komfort pracy — mówi Ryszard Opyrchał, dyrektor koksowni. Objęcie wszystkich instalacji w koksowni odkurzaniem przemysłowym ma duże znaczenie dla środowiska. Pył węglowy pochłaniany przez odkurzacze nie będzie się unosił w powietrzu, a wraz z nim przenosił się poza koksownię.

— Takie działania zmierzające do ograniczenia emisji niezorganizowanej przyczyniają się do poprawy jakości powietrza — podkreśla Jolanta Zawitkowska z krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland. Przemysłowe czyszczenie w trzech obiektach, w których już działają odkurzacze, odbywa się codziennie. Pracownicy za pomocą rur z różnymi rodzajami ssawek przechwytują pył, który jest zasysany do zbiornika urządzenia. Cały zebrany pył jest dodawany do mieszanki węglowej i ponownie wykorzystywany podczas produkcji koksu. Przy odkurzaniu nie powstaje zatem żaden odpad.

— Liczymy, że instalacja przemysłowego odkurzania w sortowni i na wieży węglowej będzie gotowa do końca lutego. Od marca 2018 r. już wszystkie obiekty koksowni będą odkurzane — informuje Ryszard Opyrchał. Koszt wszystkich instalacji odkurzających w koksowni to prawie 2 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane