Odliczają tylko zarejestrowani

Magdalena Matusik
opublikowano: 18-10-2005, 00:00

Najpierw się zarejestruj jako podatnik VAT, a potem idź na zakupy. Jeśli pomyliłeś kolejność, to fiskus może zakwestionować twoje odliczenie podatku.

Często się zdarza, że przedsiębiorcy kupują materiały czy towary niezbędne do uruchomienia działalności gospodarczej, zanim jeszcze zarejestrują się jako podatnicy VAT. Kierując się zasadą — najpierw biznes, potem podatki — wpadają jednak w pułapkę, skrzętnie wykorzystywaną przez organy skarbowe.

Zgodnie z przepisami ustawy, nie można obniżyć kwoty ani zwrócić podatku, jeśli przedsiębiorca nie zarejestruje się w urzędzie skarbowym jako czynny podatnik VAT. Zdaniem większości organów skarbowych, oznacza to, że nie ma prawa do odliczenia podatku od zakupów, jakich dokona przed rejestracją. Interpretację potwierdza Ministerstwo Finansów.

— Nie można najpierw zrobić zakupów dla swojej firmy, a dopiero potem zarejestrować się i odliczyć VAT — mówi Anna Sobocińska, rzecznik prasowy resortu finansów.

Są drogi wyjścia

Jeśli już jednak dokonaliśmy zakupów na poczet naszej działalności gospodarczej, to możemy próbować się bronić. Mamy argumenty.

— Przedsiębiorca ma po swojej stronie orzeczenia sądów administracyjnych o podobnym przepisie poprzedniej ustawy. Mówią one, że jeśli podatnik zgłosił się do rejestracji przed upływem terminu złożenia deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy, to jest uprawniony do odliczenia podatku od dokonanych w nim zakupów — mówi Jerzy Martini, doradca podatkowy w Baker & McKenzie.

Ustawa o VAT mówi jedynie, że jeśli rejestracja nie zostanie dokonana, podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia, nie wskazuje jednak, w jakim terminie podatnik musi dokonać rejestracji, aby być uprawnionym do odliczenia.

— Jeśli podatnik już dokona rejestracji, omawiany przepis nie będzie mieć do niego zastosowania. Zatem nie ma przeszkód, aby po rejestracji uwzględnić podatek naliczony, związany z zakupami przed rejestracją — twierdzi Jerzy Martini.

Nieco bardziej asekuracyjnie podchodzi do problemu Tomasz Michalik, doradca podatkowy z MDDP.

— Nie polecam planowania opartego na poglądzie, że zawsze można odliczyć podatek naliczony, także ten sprzed rejestracji. Przedsiębiorcy powinni traktować tę możliwość jako wyjątek — dodaje Tomasz Michalik.

W trybunale

Za przedsiębiorcami stoi też Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS). W jednym z orzeczeń wprost stwierdził, że „powstanie prawa do odliczenia podatku VAT zapłaconego z tytułu uprzednich wydatków inwestycyjnych nie zależy (...) w żaden sposób od formalnego uznania statusu podatnika przez organ skarbowy”. Według prawa europejskiego, prawo do odliczenia podatku naliczonego może być ograniczone tylko w bardzo nielicznych przypadkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Matusik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Odliczają tylko zarejestrowani