Odnowa z prywatnym partnerem

opublikowano: 19-06-2016, 22:00

Czerwieńsk szuka inwestora, który wybuduje i będzie zarządzał Centrum Rehabilitacyjnym.

Projekty w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) w zakresie polityki zdrowotnej należą w Polsce do rzadkości. W latach 2009-14 zawarto raptem cztery umowy na inwestycje w ochronę zdrowia. Nie zraża to jednak gminy Czerwieńsk (woj. lubuskie), aby spróbować w tej formule. Miasto szuka partnera prywatnego, który w koncesji na roboty budowlanezaprojektuje, wybuduje i będzie eksploatował Centrum Rehabilitacji. Decyzję w sprawie realizacji inwestycji w PPP podjęła Rada Miejska w kwietniu 2016 r. Gmina, licząca prawie 10 tys. mieszkańców, zdecydowała się na PPP, ponieważ nie ma pieniędzy na realizację przedsięwzięcia. Miasto liczy, że inwestycja doprowadzi do popularyzacji miejscowości i pobudzi rozwój gospodarczy, kreując miejsca pracy i powstrzymując przed wyjazdem młodych i wykwalifikowanych mieszkańców.

Miasto szacuje wartość koncesji na 3 mln zł. Umowa ma obowiązywać przez 20 lat. Miasto do inwestycji wnosi działkę przy ul. Zielonogórskiej, jednej z głównych ulic znajdującej się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 280, która prowadzi do położonej o kilka kilometrów dalej Zielonej Góry. Celem inwestycji jest stworzenie infrastruktury dostosowanej do rehabilitacji osób ze schorzeniami i dolegliwościami ruchowymi, a także do odnowy biologicznej. Na działce udostępnionej przez miasto znajduje się budynek kotłowni o powierzchni ponad 247 mkw., który może zostać poddany adaptacji.

W dokumentacji postępowania samorząd zaznacza, że chce zminimalizować własny udział finansowy. „Zakłada się, iż podstawowym sposobem wynagrodzenia partnera prywatnego będzie przede wszystkim prawo do pobierania pożytków z przedmiotu partnerstwa publiczno-prywatnego, które będzie obejmowało przychody generowane przez przedsięwzięcie, pochodzące z opłat indywidualnych od osób korzystających, jak i umów zawartych przez partnera prywatnego z Narodowym Funduszem Zdrowia lub innymi podmiotami” — informują władze gminy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu