Odpady z Elektrowni Rybnik będą przetwarzane na gips

opublikowano: 19-01-2007, 10:43

Kosztem blisko 15 mln zł w sąsiedztwie elektrowni powstanie fabryka, wykorzystująca uboczny produkt odsiarczania. Zatrudni prawie 50 osób.

Odpady powstające przy odsiarczeniu spalin w Elektrowni Rybnik będą wykorzystane do produkcji gipsu na potrzeby budownictwa. Kosztem blisko 15 mln zł w sąsiedztwie elektrowni powstanie fabryka, wykorzystująca uboczny produkt odsiarczania. Zatrudni prawie 50 osób.

Jak poinformował w piątek rzecznik rybnickiego magistratu Krzysztof Jaroch, będzie to pierwsza inwestycja na nowych terenach inwestycyjnych w dzielnicy miasta Rybnicka Kuźnia, włączonych do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE).

"Obecność pierwszego inwestora na terenie nowej podstrefy z pewnością ułatwia pozyskanie kolejnych inwestycji. Oczywistą korzyścią dla miasta są również nowe miejsca pracy" - ocenił.

Fabrykę wybudują w 2008 r. Zakłady Przetwórcze Surowców Chemicznych i Mineralnych "Piotrowice", posiadające już swoje fabryki w Sandomierzu, Tarnobrzegu i Zawichoście. Docelowo rybnicki zakład ma rocznie odbierać połowę, czyli ok. 40 z 80 tys. ton ubocznego produktu odsiarczania. Powstanie z niego gips syntetyczny, który firma wykorzysta do produkcji wyrobów budowlanych.

W wyniku przetargu ogłoszonego przez KSSE inwestor otrzymał już pozwolenie na działalność w strefie i kupił działkę pod fabrykę. Interesuje się też działką o powierzchni 3,57 ha, sąsiadującą z bocznicą kolejową, aby w przyszłości móc ekspediować towar także koleją.

Zakłady Przetwórcze Surowców Chemicznych i Mineralnych "Piotrowice" działają w wielu branżach m.in. farb, lakierów, tworzyw sztucznych, gumy, budowlanej, papierniczej oraz chemii gospodarczej. Należą do wiodących krajowych producentów wypełniaczy mineralnych.

Tereny w Rybniku od niedawna należą do KSSE, która obejmuje w sumie kilkanaście miast Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz niewielki teren w małopolskich Myślenicach. Rybnicki obszar należy do jastrzębsko-żorskiej części strefy.

W ubiegłym roku w całej KSSE inwestorzy zadeklarowali 36 nowych przedsięwzięć o łącznej wartości ok. 1,5 mld zł. Powstanie w sumie co najmniej 4,2 tys. nowych miejsc pracy. Na 2007 r. zarząd KSSE zakłada nowe inwestycje wartości ok. 1 mld zł i co najmniej 3 tys. nowych miejsc pracy.

KSSE to największa z 14 polskich stref ekonomicznych. Od jej powołania 10 lat temu inwestorzy stworzyli w niej blisko 25 tys. nowych miejsc pracy, inwestując ok. 8,5 mld zł. Od stycznia tego roku zmniejszył się dopuszczalny poziom pomocy publicznej w KSSE z 50 do 40 proc. nakładów inwestycyjnych. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane