Odpisy pogrążyły wynik netto Work Service'u

opublikowano: 15-09-2017, 07:35
aktualizacja: 15-09-2017, 07:39

W pierwszym półroczu 2017 r. Work Service zanotował 70,7 mln zł straty netto, wobec 8 mln zł zysku w analogicznym okresie 2016 r.

W ramach prowadzonej transformacji w Grupie, w pierwszym półroczu, zakończony został proces sprzedaży udziałów w Grupach IT Kontrakt oraz Proservice, co spowodowało zastosowanie niepieniężnego odpisu księgowego, który jednorazowo obniżył skonsolidowany wynik netto za pierwsze półrocze 2017. Bez uwzględnienia jednorazowych odpisów dezinwestycyjnych zysk netto grupy wyniósł niemal 7 mln zł.

Maciej Witucki, prezes Work Service
Zobacz więcej

Maciej Witucki, prezes Work Service Fot. ARC

Przychody grupy wzrosły o 11 proc. do 1,34 mld zł, a zysk operacyjny o 14 proc. do 36,8 mln zł.Stanowi to ponad 43 proc. realizacji prognozy na koniec roku.

 - Nasz biznes rośnie w stabilnym dwucyfrowym tempie, a rozwój jest powiązany z dobrą sytuacją na rynku pracy w całym regionie CEE. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu nasze przychody rosną szybciej niż koszty, a przy tym udało nam się ograniczyć poziom zadłużenia. Co ważne, sprzyjającą koniunkturę widać w naszych działaniach handlowych, co powoduje, że notujemy niemal 30 proc. wzrost zysków ze sprzedaży – mówi Maciej Witucki, prezes Work Service'u.

W pierwszej połowie 2017 roku zostały przeprowadzone dwa niezależne procesy sprzedaży udziałów w Grupach: IT Kontrakt i Proservice. Pierwsza z nich wpłynęła pozytywnie, zaś druga ujemnie na bilans spółki. W rezultacie podjętych działań spółka dokonała odpisu księgowego, który obciążył wynik netto na łączną kwotę 77,6 mln zł.

 - Stawiając na większą przejrzystość Grupy Work Service i przewidywalne warunki prowadzenia biznesu, na przełomie roku zdecydowaliśmy o sprzedaży dwóch Grup obejmujących łącznie 10 spółek. W efekcie w pierwszym półroczu, za sprawę sprzedaży Proservice, wyszliśmy między innymi z rynku rosyjskiego, na którym jak pokazały nasze dotychczasowe doświadczenia, prowadzenie działalności biznesowej wiąże się z dużą niepewnością i różnorodnymi ryzykami. Jednocześnie po 2014 roku, czyli od momentu wprowadzenia sankcji na Rosję, wyniki osiągane na tym rynku systematycznie się pogarszały. Dlatego też postanowiliśmy skupić się na rozwijaniu działalności w krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie w ostatnim półroczu dynamicznie rośniemy. Obecnie 75 proc. przychodów Grupy pochodzi z naszych biznesów w Polsce, Czechach i na Węgrzech, a na wszystkich tych rynkach rośniemy dwucyfrowo – dodaje Maciej Witucki.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu