Odpisy zdołowały zysk i kurs Getin Noble Banku

KZ, ISBNews
opublikowano: 13-11-2014, 11:48

Kurs Getin Noble Banku spadał w czwartek przed południem prawie o 4 proc. po tym, jak bank opublikował wyniki za trzeci kwartał.

Wynik netto banku to 79,7 mln zł, o 37 proc. poniżej konsensusu prognoz analityków, ankietowanych przez PAP oraz 11 proc. mniej r/r.

Bez uwzględnienia odpisów w wysokości 44 mln zł zysk netto wyniósłby 115 mln zł.

Na koniec września br. suma bilansowa Getin Noble Banku osiągnęła poziom 67,2 mld zł, co oznacza wzrost o 4,1% w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Bank podał, że realizowane działania związane m.in. z obniżaniem kosztu finansowania oraz ze zmianą mixu produktowego przyczyniły się do wzrostu wyniku odsetkowego po trzech kwartałach o 16,5% r/r do 1,1 mld zł. Wynik z tytułu prowizji i opłat wzrósł o 7,3% r/r do 334,0 mln zł. Na koniec września 2014 roku saldo kredytów Getin Noble Banku wyniosło 48,6 mld zł, a saldo depozytów 53,3 mld zł.

W ciągu trzech kwartałów bank odnotował 64% wzrost średniomiesięcznej sprzedaży kredytów wysokomarżowych (innych niż hipotecznych) w stosunku do średniomiesięcznej sprzedaży w 2011 roku. W tym samym czasie średniomiesięczna sprzedaż kredytów hipotecznych spadła o 86%. Jest to zgodne z działaniami zmierzającymi do zwiększenia ROE, który na koniec III kwartału wynosił 9,7% i był o 2.1 pkt proc. wyższy w ujęciu rocznym, podkreśla instytucja.

Na koniec września z oferty Banku korzystało ponad 140 tys. klientów firmowych, co oznacza 11% wzrost w ujęciu rok do roku. Sprzedaż kredytów korporacyjnych oraz MSP wyniosła blisko 0,5 mld PLN, co stanowi 21% całości sprzedaży kredytowej zrealizowanej przez bank w III kwartale. Spółka rozwija również ofertę skierowaną do jednostek samorządu terytorialnego. W okresie od stycznia do września dynamika salda kredytów dla JST wyniosła 23%, podano także w materiale.


Od początku roku wartość nominalna sprzedanych kredytów nieregularnych osiągnęła poziom  ponad 1,1 mld zł. Natomiast wartość wierzytelności brutto nabytych od banku przez podmioty krajowe i zagraniczne przekroczyła 1,9 mld zł. Transakcje sprzedaży objęły zarówno portfele kredytów detalicznych, samochodowych, jak i hipotecznych. Wartość odpisów aktualizacyjnych na koniec września br. osiągnęła poziom 544,4 mln zł, podano też w komunikacie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, ISBNews

Polecane