Odpływ kapitału z GPW?

Mateusz Adamkiewicz X-Trade Brokers DM S.A.
opublikowano: 27-11-2013, 09:31

Wczoraj poznaliśmy bardzo dobry odczyt z amerykańskiego rynku nieruchomości, zaś rozczarował indeks Conference Board.

Indeksy na Wall Street tradycyjnie ignorowały dane makroekonomiczne i byliśmy świadkami kolejnych ataków na nowe rekordy. Silna wyprzedaż przeszła przez GPW, która była najsłabszym parkietem w Europie. Przed nami bardzo ciekawa sesja.

Fatalna sesja WIG20
Wczoraj WIG20 pokazał to czego nie widzieliśmy dawno, a do czego przyzwyczaił nas w pierwszej części tego roku. Warszawski parkiet był wczoraj jednym z najsłabszych w Europie (gorzej wypadł tylko ATHEX). Ponad 3 procent tracił Bak Handlowy, Tauron, Lotos i PGNiG, a w całym indeksie nie było nawet jednej spółki, która zyskiwała na wartości. Mocno traciły także rynki w Turcji i na Węgrzech. Po części taką sytuację można tłumaczyć serią rekomendacji, dotyczących przeważania indeksów chińskich w portfelach benchmarkujących się do MSCI Emerging Markets. Indeksy w Chinach radzą sobie ostatnio bardzo dobrze, a fundusze inwestujące na rynkach wschodzących muszą uwalniać kapitał aby inwestować w Państwie Środka. WIG20 pokonał też wczoraj istotne wsparcie techniczne i teraz teoretycznie mógłby spaść nawet w okolice 2500pkt. Warunkiem koniecznym do zanegowania tego scenariusza, będzie zamknięcie na plusie podczas dzisiejszej sesji. Wtedy cała przecena może okazać się pułapką na niedźwiedzie i cel na 2662 pkt. nadal będzie aktualny.

Conference Board, rynek nieruchomości
Wczoraj poznaliśmy pierwsze ciekawe dane w tym tygodniu. Indeks Conference Board wyniósł 70,4 pkt., znacząco poniżej oczekiwań. Takie dane nie do końca dziwią, ponieważ wcześniej kierunek został wyznaczony przez indeks z Michigan. Pogorszenie nastrojów konsumenckich martwi, gdyż to może oznaczać gorsze perspektywy ożywienia popytu konsumpcyjnego. Z drugiej strony, spadek poziomu nastrojów nie dziwi – po paraliżu w USA mamy trwającą kłótnię wśród polityków. Dane są słabe, ale nie są kluczowe w dłuższej perspektywie. Wobec raportu z rynku pracy (6 grudnia) ich znaczenie jest niewielkie. Warto odnotować dobre dane o pozwoleniach na budowy w październiku. Dane o rozpoczętych budowach zostały przełożone na 18 grudnia, ze względu na shutdown.

W kalendarzu: zamówienia, rynek pracy, Chicago PMI
Pierwsze istotne dane poznamy już o 10.30 i będzie to rewizyjny odczyt PKB Wielkiej Brytanii za trzeci kwartał. Przy odczycie wstępnym dane nie odbiegały od rynkowego konsensusu i podobnie powinno być tym razem. O 14.30 poznamy bardzo istotne dane o październikowych zamówieniach na dobra trwałego użytku i tygodniowe dane z rynku pracy w USA. Jeśli chodzi o drugi odczyt, to tydzień temu wreszcie zobaczyliśmy odczyt poniżej 330 tys. Konsensus ponownie wynosi 330tys. Mniejsza liczba zasiłków powinna przełożyć się na umocnienie dolara. Godzina 15.45 to odczyt Chicago PMI – najważniejszego wskaźnika regionalnego FED. Struktura gospodarcza dystryktu Chicago przypomina strukturę USA, dlatego wskaźnik ten jest dobrym prognostykiem dla całej gospodarki Stanów Zjednoczonych. Konsensus wynosi 60 pkt. i jest dość nisko. Poprzedni odczyt wskazał na 65.9 pkt. Istnieje ryzyko pozytywnej niespodzianki, która mogłaby umocnić dolara.

Rozstrzygnięcia we Włoszech
Oczy rynków mogą być zwrócone na Włochy w godzinach wieczornych. Około 19 powinno odbyć się głosowanie w sprawie wyrzucenia Silvio Berlusconiego z Senatu. We Włoszech panuje chaos i na razie trudno powiedzieć, czy deputowani partii rządzącej poświęcą swoje poglądy dla dobra koalicji i zagłosują za pozostawieniem Berlusconiego we Włoskiej polityce. Członkowie partii Berlusconiego deklarują poparcie swojego lidera (łącznie ze skłóconą z liderem frakcją), a członkowie ruchu Beppe Grillo na pewno zagłosują za wyrzuceniem byłego premiera z Parlamentu.

Na wykresach:
WIG20, H4 – Wczoraj indeks blue chipów bronił bardzo istotnego wsparcia. Na początku sesji się udało, ale w końcówce byki nie wytrzymały naporu podaży. Istnieje szansa, że jest to pułapka na niedźwiedzie, ale żeby tak się stało to podczas dzisiejszej sesji koniecznie musi zostać zanegowana i wtedy celem będzie pokonanie ostatnich szczytów i dojście do 2662 pkt.
W przeciwnym wypadku scenariusz wzrostowy zostanie zanegowany i spadki w okolice 2500 pkt. będą realne.
 
USDCAD, D1 – Kurs pary USDCAD wciąż znajduje się przy długoterminowych oporach wypadających w rejonie 1,0560-1,0590.
Dodatkowo notowania mogą kończyć już wzrostową falę piątą w całym układzie wzrostowym, co dość dobrze wpisywałoby się w test oporu.
Niemniej jednak większy ruch korekcyjny mógłby pojawić się dopiero w momencie pokonania dolnego ograniczenia w niebieskim kanale trendowym. Dopiero wtedy rynek mógłby cofnąć się do minimum fali czwartej przy 1,0410.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Adamkiewicz X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu