Odpływ kapitału z rynków wschodzących wyhamował

Anna Borys
opublikowano: 13-08-2007, 00:00

Międzynarodowi zarządzający nadal wycofują kapitał z rynków wschodzących. Między 2 a 8 sierpnia z funduszy tam inwestujących wyparowało blisko 627 mln USD. Jednak odpływ zdecydowanie zwolnił w stosunku do poprzedniego tygodnia (między 26 lipcem a 1 sierpnia). Wtedy z tych parkietów zniknęło prawie 2 mld USD.

Między 2 a 8 sierpnia najwięcej wyciekło z funduszy GEM, które inwestują na wszystkich parkietach wschodzących. Wartość odpływu sięgnęła 400 mln USD. Drugim, co do wielkości redukcji inwestycji, jest wschodzący rynek europejski, czyli nasz region. Międzynarodowi zarządzający wycofali stąd 126 mln USD, wobec 314 mln USD tydzień wcześniej. Warto jednak zaznaczyć, że warszawska giełda miała w tym udział. Według analityków CA IB, z naszego parkietu wyparowało zaledwie 21 mln USD, wobec 53 mln USD tydzień wcześniej. Pokazuje to, jak mało aktywni na naszym rynku są szefowie globalnych funduszy. W sumie od początku roku z GPW wyciekło już 239 mln USD, w porównaniu do 188 mln USD w poprzednim roku.

Spokojnie było na rynkach azjatyckich. Międzynarodowe fundusze wycofały z nich 73 mln USD. Także z parkietów Ameryki Łacińskiej wypłynęło jedynie 16 mln USD, tyle samo co z funduszy typu BRIC (Brazylia, Rosja, Indie,

Chiny). Z parkietu rosyjskiego wyciekło 13 mln USD, zaś z tureckiego zaledwie 8 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu