Odroczona rozprawa w sprawie kupna akcji PZU przez Eureko

(Marek Druś)
opublikowano: 30-11-2006, 15:45

Wojewódzki Sąd Administracyjny odroczył rozprawę w sprawie skargi Eureko na sprzeciw KNUiFE.

Wojewódzki Sąd Administracyjny odroczył w czwartek rozprawę w sprawie skargi Eureko na sprzeciw byłej Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych wobec przekroczenia 33 proc. akcji PZU.

Skargę złożyły Eureko - posiadające obecnie 33 proc. minus jedna, akcji PZU - oraz akcjonariusz Eureko, holenderski ubezpieczyciel Achmea.

Eureko, które po udziale w prywatyzacji PZU w 1999 r. miało na początku 20 proc. akcji ubezpieczyciela, zwiększyło potem swój udział, kupując 10 proc. akcji PZU od Banku Millennium na przełomie 2004/2005 r.

Pod koniec stycznia br. Eureko podpisało umowę kupna kolejnych akcji PZU. Najpierw od funduszu Manchester Securities Corporation kupiło 1,2 proc. akcji, osiągając pakiet 33 proc. minus jedna akcja. Po uzyskaniu zgody KNUiFE miało od tego funduszu kupić kolejne 3,13 proc. akcji PZU. Po tej transakcji Eureko miałoby 36,1 proc. akcji PZU.

W kwietniu br. KNUiFE sprzeciwiło się zamiarom Eureko, a od tej decyzji holenderski inwestor złożył odwołanie. Wiceprezes Eureko Ernst Jansen mówił wówczas, że decyzja KNUiFE ma podłoże polityczne.

Podczas czwartkowej rozprawy reprezentant Komisji Nadzoru Finansowego, która zastąpiła KNUiFE, tłumaczył, że istnieje problem formalny; chodzi o to, od kogo Eureko miałoby kupić akcje PZU. Fundusz Manchester nie figurował bowiem w wykazie akcjonariuszy PZU przedstawionym w sądzie.

Reprezentujący Eureko mecenas Witold Jurcewicz podkreślił jednak, że problemem nie jest to, od kogo Eureko kupuje akcje, ale zaskarżenie decyzji KNUiFE.

Podczas zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PZU, w lipcu br. Manchester Securities był reprezentowany, co oznacza, że musiał być zarejestrowany w księdze akcjonariuszy. W materiałach na lipcowe WZA znajduje się informacja, że Manchester Securities posiada 3,61 proc. akcji PZU.

Sąd dał Eureko 21 dni na uzupełnienie dokumentów. Po złożeniu tych dokumentów sąd wyznaczy nowy termin rozprawy.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Odroczona rozprawa w sprawie kupna akcji PZU przez Eureko