Odsetki za pomyłkę fiskusa

Iwona Jackowska
opublikowano: 21-12-2017, 22:00

Zastosowanie się do wadliwej interpretacji podatkowej, która nakazuje zapłacić nienależny VAT, stanowi szkodę — uznał NSA.

Już wiadomo, od kiedy — według sędziów — fiskus powinien naliczyć oprocentowanie od nadpłaconego podatku należne firmie, która zastosowała się do interpretacji organu podatkowego uznanej później za niewłaściwą. Tę kwestię rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny (NSA). Stwierdził, że jeżeli wykładnia została uchylona, odsetki od nadpłaty przysługują od dnia jej powstania.

Rozstrzygnięcie zapadło w sprawie podatnika, który uzyskał interpretację indywidualną, wskazującą na konieczność odprowadzenia od określonej transakcji podatku od towarów i usług (VAT). Jak informuje Joanna Marczuk, konsultant w Crido Taxand, przedsiębiorca nie zgadzał się z tym stanowiskiem, ale zastosował się do niego — skorygował deklarację VAT, po czym zapłacił zaległości podatkowe i odsetki od nich. Podatnik wniósł jednak skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego (WSA) na tę interpretację. Sąd ją uchylił, fiskus wydał nową, przyznając, że transakcja nie powinnapodlegać opodatkowaniu. Przedsiębiorca ponownie skorygował rozliczenia i wystąpił do urzędu o stwierdzenie nadpłaty wraz z oprocentowaniem od dnia powstania nadpłaconego VAT.

Organ zwrócił podatek, ale uznał, że odsetki należą się przedsiębiorcy od daty złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Sprawa ponownie trafiła na drogę sądową, aż do NSA. Sąd ten przypomniał o „zasadzie nieszkodzenia” wynikającej z Ordynacji podatkowej — według której, jeśli podatnik zastosuje się do interpretacji, która okaże się wadliwa, nie może z tego tytułu ponosić negatywnych konsekwencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu