Odsiecz z RPP nie pomogła WIG20

Waldemar Borowski
opublikowano: 27-01-2009, 16:48

Odważny krok Rady i obniżenie stóp o 75 pkt. nie zrównoważyły zdecydowanej chęci konsumpcji wczorajszych wzrostów na GPW przez warszawskie niedźwiedzie. Podaż wystawiła dzisiaj przeciwnikom bardzo wysoki rachunek.

Mocne zwyżki na poniedziałkowej sesji budziły podejrzenia, że nie są one tylko wynikiem siły kupujących i trwalszej poprawy klimatu inwestycyjnego na GPW, ale w równym stopniu zgody drugiej strony rynku na taki rozwój wydarzeń. To sugerowało pojawienie się znacznej presji sprzedających od początku dzisiejszego handlu w Warszawie. Trudno podejrzewać, że przed tak istotnymi informacjami dla rynku, jak raporty największych spółek globu i przed publikacją dynamiki amerykańskiego PKB za IV kw., giełdy zdecydują się na zmianę nawet krótkoterminowego trendu.

W tej sytuacji realizacja wczorajszych nadzwyczajnych zysków i dominacja niedźwiedzi była nie tylko spodziewana, ale i praktycznie przesądzona. Na celowniku sprzedających znalazł się przede wszystkim sektor finansowy z najcięższymi bankami – Pekao i PKO BP. Ponownie silne rozczarowanie przeżywali akcjonariusze PKN Orlen. Spadek kapitalizacji największej firmy naszego regionu do poniżej 3 mld USD, nawet jak na głęboką recesję, powoli staje się irracjonalny. Stosunkowo silniej opierał się przecenie KGHM, biorąc po uwagę wczorajszy rajd na jego walorach. W końcowych minutach handlu jednak i jego akcje poddały się agresywnej podaży.

W gronie spółek mniejszego kalibru dobrze radził sobie Gant. Deweloper poinformował o sprzedaży w poprzednim kwartale 210 mieszkań, co było najlepszym rezultatem w historii tej firmy. Na przeciwległym biegunie znalazł się Famur. Producent maszyn górniczych stał się ofiarą rozliczenia kontraktów walutowych typu forward, na których strata ma wynieść 51,8 mln zł. Przy takim zagrożeniu trudno, aby inwestorzy zmienili swoje nastawienie do mniejszych spółek. KNF w ramach przejrzystości rynku powinna zobligować wszystkie firmy z GPW do złożenia wyjaśnień i szybkiego ujawnienia tego typu inwestycji.

Dzisiejsza decyzja RPP ponownie okazała się odważna i członkowie Rady poszli za grudniowym ciosem, obniżając główną stopę referencyjną o 75 pkt. bazowych do 4,25 proc. Kolejny duży krok w poluzowaniu polityki pieniężnej zostanie dobrze odebrany przez przedsiębiorców i kredytobiorców. W słoiku miodu może być też łyżka dziegciu. Większy zakres obniżki może również oznaczać, że PKB Polski nie rosło w takim tempie w 2008 r. jak się spodziewamy.

Decyzja RPP i zgodny z prognozami wynik Verizon Communicatios zaktywizował popyt na GPW. Pomagał też kosmetyczny spadek indeksu cen domów S&P/CaseShiller za listopad do 154,6 pkt. Jednak przewaga jaką uzyskała na dzisiejszej sesji podaż, okazała się niemożliwa do zniwelowania i w końcówce handlu byki złożyły całkowicie broń. Ostateczny cios zadała Wall Street, która przypomniała sobie o potężnej stracie DuPont. WIG20 zanurkował dzisiaj aż o 3,36 proc., z naddatkiem niwelując wczorajszy wzrost.  W czerwonych barwach zakończyły notowania prawie wszystkie spółki z naszego indeksu blue chipów. Bardzo wysoka zmienność i emocjonalny rollercoaster powoli staje się znakiem firmowym GPW.

Jutro poza kolejną porcją raportów, poznamy również - po naszej sesji - komunikat z posiedzenia członków Rezerwy Federalnej. Mimo, że pole manewru w zakresie stóp w USA nie istnieje, to komunikatu nie należy lekceważyć. Fed może zdecydować o zakupach amerykańskich obligacji rządowych, a to mogłoby spowodować niższe stawki oprocentowania kredytów hipotecznych i komercyjnych. Taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez inwestorów. Jednak przed czwartkowo-piątkową lawiną wyników najcięższych spółek z indeksu S&P500 oraz publikacją pierwszego odczytu PKB USA za IV kw. rozwój wydarzeń na parkietach będzie sprzyjał przede wszystkim daytraderom.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Waldemar Borowski

Polecane