Odwrót od akcji

Kamil Zatoński
opublikowano: 13-03-2018, 17:14
aktualizacja: 13-03-2018, 17:15

To był najgorszy miesiąc dla funduszy polskich akcji od lipca 2014 r. – wynika z obliczeń Macieja Marcinowskiego, analityka Trigon Domu Maklerskiego.

Odpływy netto wyniosły 490 mln zł i objęły zarówno fundusze szerokiego rynku, jak i małych i średnich spółek.  Trudno się jednak temu dziwić, bo choć średnia stopa zwrotu funduszy akcji uniwersalnych to 1 proc. za ostatnie 12 miesięcy, to wynik za 6 miesięcy jest już wyraźnie ujemny (-4,5 proc.), do czego przyczyniła się głęboka przecena akcji w lutym (WIG stracił ponad 6 proc.). Przeciętna strata funduszy akcji małych i średnich za pół roku to 3,7 proc. 

Fundusze akcji zagranicznych, po kilku miesiącach napływów, luty również zakończyły na minusie (-193 mln zł. Nie obroniły się nawet pośrednie kategorie (stabilnego wzrostu, zrównoważone i inne mieszane), które utrzymywały się na plusie od grudnia 2017 r., a w lutym odnotowały łączne odpływy w wysokości 169 mln zł.    

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Odwrót od akcji