Odzieżówka dobrze zaczęła rok

opublikowano: 28-01-2018, 22:00

Tańsze waluty to niższe koszty, a sprzedaż idzie całkiem nieźle — to przyczyny dużej zwyżki notowań spółek z branży na GPW.

WIG-odzież urósł o 7,5 proc., wobec 4,7-procentowej zwyżki WIG, a byłoby jeszcze lepiej, bo portfel subindeksu sektorowego zdominowany jest przez LPP (56 proc.) i CCC (38 proc.), a zwłaszcza druga z firm w ostatnich tygodniach zdrożała ledwie symbolicznie. Znacznie lepiej radziły sobie mniejsze firmy, jak CDRL, dystrybutor ubranek dziecięcych (+24 proc.), Solar (+22 proc.) czy Monnari (+20 proc.), której to spółce pomogło rozpoczęcie skupuakcji własnych, na który zarezerwowano prawie 20 mln zł. Wynikom sektora sprzyja umocnienie złotego do dolara (o ponad 4 proc. od początku roku), co powinno wspierać marże brutto na sprzedaży, a tańsze euro oznacza niższe koszty wynajmu powierzchni handlowych (euro potaniało w tym roku o niespełna 1 proc., a przez rok o 4,7 proc.).

Piotr Bogusz, analityk Domu Maklerskiego mBanku, uważa, że największymi beneficjentami zmian na rynku walutowym będą LPP, Monnari, CCC, Vistula, Bytom i TXM. Specjalista podkreśla też utrzymanie pozytywnych trendów sprzedażowych z listopada także w grudniu 2017 r., co dotyczy zwłaszcza LPP, CCC, Vistuli i Bytomia.

Gorzej wiodło są natomiast Monnari, TXM i Gino Rossi, co wpłynęło na weryfikację prognoz dla wybranych firm — Piotr Bogusz lepiej ocenia perspektywy Vistuli i Bytomia, gorzej — osiągnięcia Monnari i Gino Rossi. Specjalista uważa te, że prawdopodobny jest scenariusz obniżenia ustalonego punktu środkowego dla parytetu wymiany akcji Bytomia i Vistuli (0,82).

— Obecnie parytet ceny akcji Bytomia do Vistuli jest niższy od punktu środkowego o 23. Naszym zdaniem, tak wysoka różnica nie jest uzasadniona i obecna wartość parytetu powinna ulec podwyższeniu — dodaje Piotr Bogusz. [KZ] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane