Odżywają kolegia do spraw wykroczeń

opublikowano: 13-01-2021, 20:00

W porządku posiedzenia Sejmu 20-21 stycznia na razie nie ma projektu zmiany Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Druk nr 866 nosi datę 8 stycznia, zaś regulamin Sejmu dopuszcza pierwsze czytanie zmian kodeksów nie wcześniej niż 14. dnia, czyli 22 stycznia. Oczywiście marszałek Elżbieta Witek może dołożyć do posiedzenia trzeci dzień albo uznać, że zmiana kodeksu… nie jest zmianą kodeksu. Już tak zakwalifikowała do porządku posiedzenia noszący tę samą datę 8 stycznia druk nr 867, zmieniający Kodeks karny. Oba projekty obarczone są ciężkim grzechem nieuczciwości ekipy tzw. dobrej zmiany – powstały w Ministerstwie Sprawiedliwości, ale wniesione zostały jako pseudoposelskie, z podpisami Solidarnej Polski i innych posłów PiS. Umożliwia to ominięcie wszelkich konsultacji.

Zbigniew Ziobro chce zlikwidować alternatywę – przyjmuje się mandat czy policja kieruje sprawę do sądu. Zmiana kodeksu przewiduje bezwzględne zapłacenie, a ewentualne procesowanie się dopiero potem.
Daniel Dmitriew / Forum

Społeczny sprzeciw koncentruje się przede wszystkim na procedurze mandatowej. Najpierw bezwzględnie trzeba będzie zapłacić, a dopiero potem procesować się sądownie o anulowanie niesłusznie wlepionego mandatu i zwrot pieniędzy. Większym skandalem projektu jest jednak powierzenie orzekania w formie nakazów karnych… referendarzom sądowym. Konstytucja RP w art. 175 ustala, że wymiar sprawiedliwości sprawują sądy. Instytucja referendarza znajduje się w polskim systemie sądowym, ale absolutnie nie w obszarze prawa karnego. Pomysł ministra Zbigniewa Ziobry oznacza realny powrót do PRL-owskiej instytucji kolegium ds. wykroczeń, karzącego niepokornych obywateli w pierwszej instancji. Konstytucja RP z 1997 r. kolegia zniosła (od 2001 r., był okres przejściowy), ale obecni władcy chcą je przywrócić, tyle że nieco inaczej usytuowane i nazwane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane