OECD wróży Polsce rychłe podwyżki stóp

opublikowano: 28-11-2017, 22:00

Zagraniczni eksperci dostrzegają „ciasnotę” naszego rynku pracy i uważają, że członkowie RPP zareagują na nią już na początku 2018 r.

W tym roku polska gospodarka będzie rosła w tempie 4,3 proc. r/r, a w przyszłym 3,5 proc. — wynika z najnowszych prognoz OECD. W obu przypadkachszacunki skorygowano wyraźnie w górę (w czerwcu zakładano wzrost o — odpowiednio — 3,6 i 3,1 proc. r/r). Ekonomiści z OECD źródeł wzrostu upatrują m.in. w popycie wewnętrznym, wspieranym przez transfery socjalne oraz przyspieszeniu w inwestycjach.

Rada Polityki Pieniężnej
FORUM

Zwracają przy tym uwagę także na „coraz ciaśniejszy” rynek pracy, który ma przyspieszać nie tylko naszą gospodarkę, ale również zacieśnianie polityki monetarnej przez NBP. „NBP od marca 2015 r. trzyma stopę referencyjną na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc., co było odpowiednią strategią zważając na to, że inflacja pozostaje poniżej celu. Niemniej, presja inflacyjna powinna stale rosnąć wraz ze wzrostem płac wynikającym z coraz ciaśniejszego rynku pracy. Spodziewamy się, że w związku z tym NBP rozpoczniecykl podwyżek na początku 2018 r.” — napisano w raporcie.

W październiku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 7,4 proc. r/r, a więc najmocniej od blisko dziewięciu lat (nie licząc stycznia 2012 r., „zaburzonego” przez zmiany w poziomie składki rentowej). Do tego wzrost objął wszystkie sekcje monitorowane przez GUS i rozłożył się względnierównomiernie. W trzech słowach — presja płacowa rośnie. Po publikacji tych danych ekonomiści z BZ WBK podkreślali, że październikowy wzrost płac zdecydowanie przebił oczekiwania NBP przedstawione w ostatniej projekcji i będzie mocnym argumentem dla jastrzębich członków RPP.

„Kilku z nich ostatnio sugerowało możliwość złożenia wniosku o podwyżkę już na początku 2018 r. Naszym zdaniem, taki wniosek stał się po dzisiejszych danych [o dynamice płac w październiku, opublikowanych 17 listopada — red.] dużo bardziej prawdopodobny. Niemniej, spodziewamy się, że większość za podwyżką uda się zbudować dopiero w drugiej połowie 2018 r.” — napisali w komentarzu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane