OF: Irlandia szuka 25 mld euro

Łukasz Wróbel
opublikowano: 02-09-2010, 10:02

Irlandia, która we wrześniu 2008 r. otrzymała od Komisji Europejskiej specjalne gwarancje finansowe, po dwóch latach po cichu domaga się zwiększenia ich wartości o ok. 25 mld euro na ratowanie banków.

Wczorajszy odczyt indeksu ISM dla amerykańskiej branży kredytowej na poziomie 56,3 pkt był wyższy od najwyższej prognozy analityków, którzy w zdecydowanej większości oczekiwali silnego pogorszenia nastrojów i ustalili konsensus na poziomie 53 pkt. Pierwsza reakcja inwestorów z USA przyniosła ponad dwuprocentowe wzrosty indeksów na Wall Street, a że w dalszej części dnia sprzedający nie zdecydowali się stanąć na drodze bykom, środowa sesja zakończyła się blisko trzyprocentowymi zwyżkami indeksów S&P500 i NASDAQ. Rynki akcji w Europie i Azji nie pozostały obojętne na takie zachowanie inwestorów, chociaż trzeba przypomnieć, że wczorajsze wieści ze Starego Kontynentu nieszczególnie napawały optymizmem.

Spadł przecież wyprzedzający koniunkturę wskaźnik PMI w przemyśle strefy euro (z 56,7 do 55,1), Niemiec (z 61,2 do 58,2) czy Szwajcarii (z 66,9 do 61,4), a dodatkowo słabiej od oczekiwań wypadła sprzedaż detaliczna w Niemczech (spadek z 4,7 r/r w czerwcu do 0,8 r/r w lipcu). Pewną niespodzianką jest poprawa kondycji Francji (PMI w przemyśle wzrósł 53,9 pkt do 55,1 pkt, a w czwartek rano dowiedzieliśmy się, że bezrobocie zamiast oczekiwanego wzrostu do 10 proc. z 9,9 proc. przed miesiące, zmniejszyło się do poziomu 9,7 proc.) Zatem można mieć pewne podstawy do obaw o styl wyjścia Europy z recesji, ale na pierwszy rzut oka nie widać, by czynniki makroekonomiczne psuły się w zastraszającym tempie.
Gorzej jest pod dostrzegalną dla wszystkich powierzchnią. Przykładowo, agencja Reuters poinformowała wczoraj, że rząd Irlandii zwrócił się do urzędników w Brukseli o pomoc finansową (minimum 25 mld euro) na podtrzymanie przy życiu sektora bankowego. W tym miesiącu rząd oraz banki, które znajdują się w fatalnej kondycji (przede wszystkim Anglo Irish i lepiej znany w Polsce Allied Irish Bank), będą musiały zrolować obligacje o wartości ok. 25 mld euro  (sam Anglo Irish ma do zrefinansowania 7,2 mld euro długu). Jeden z irlandzkich ministrów uznał wczoraj, że owa kwota jest dolną granicą potrzeb i może wzrosnąć, jeśli okaże się, że tzw. “zły bank” przejmujący od banków komercyjnych nieściągalne kredyty, zażąda obniżenia ceny poniżej 65 proc. wartości aktywów.

W czwartek inwestorzy mogą pozostawić włączony tryb 'wysoka skłonność ryzyka', ale pretekstów do realizacji szybkich zysków mogą dostarczyć, którekolwiek z danych makroekonomicznych zaplanowanych na dziś: PKB w strefie euro, zamówienia w amerykańskim przemyśle, cotygodniowe dane o rynku pracy w USA, sprzedaż domów na rynku wtórnym, posiedzenie ECB i wystąpienie B. Bernanke.

Łukasz Wróbel
Analityk Open Finance

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel

Polecane