OF: Nastroje powinny być dobre

Łukasz Wróbel, Emil Szweda
opublikowano: 23-03-2009, 10:04

Czy kryzys dotarł także do handlu, o czym informują media? O tym przekonamy się we wtorek, gdy poznamy dane o sprzedaży detalicznej. Ekonomiści oczekują spadku o 1 proc.

Ale wcześniej - dziś jeszcze - poznamy dynamikę sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA, gdzie oczekiwana jest dwucyfrowa dynamika spadku (o 10,1 proc.). We wtorek rzeczona dynamika sprzedaży detalicznej w Polsce, która ma wynieść minus 1 proc. (r/r). Wzrosnąć ma natomiast stopa bezrobocia - do 10,9 proc. z 10,5 proc. w styczniu. M.in. te dane mają przekonać Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych o kolejnych 25 pkt., zwłaszcza, że rynek walutowy nieco się w ostatnich dniach uspokoił. Także w środę poznamy wyniki sprzedaży nowych domów w USA. W piątek z kolei opublikowana zostanie dynamika wydatków i dochodów Amerykanów.

SYTUACJA NA GPW
Piątkowe notowania pełne były przeplatanych nastrojów, ale przy stosunkowo niewielkiej amplitudzie wahań. Zdarzało się więc, że WIG20 dystans od najniższego do najwyższego punktu sesji przemierzał w kwadrans lub mniej. Z czasem przybywało tych najwyższych punktów sesji. WIG20 zakończył dzień powrotem powyżej 1500 pkt. Był to więc trzeci dzień wzrostu indeksu z rzędu, kończący trzeci wzrostowy tydzień. Zakończenie w sam raz na dzień trzech wiedźm, bowiem w piątek wygasały marcowe serie kontraktów terminowych i opcji. Ale tym razem obecność inwestorów z rynku terminowego na rynku akcji nie była dokuczliwa ani specjalnie wyraźna. Wielu inwestorów ma świadomość tego, jak uważnie na ręce patrzy w tych dniach Komisja Nadzoru Finansowego. Znacząca część pozycji została też "zrolowana" na kontrakty czerwcowe.
W piątek podrożały akcje 170. spółek, potaniały 117.

GIEŁDY ZAGRANICZNE
Po piątkowej realizacji zysków na Wall Street na początku tygodnia w Azji odradzał się popyt na akcje. NIKKEI wzrósł o 3,4 proc., Hang-Seng zyskiwał ponad 4 proc. Timothy Geithner ma przedstawić w poniedziałek informację o planie wykupu nieruchomości przez państwo i inwestorów, którzy mają zjednoczyć siły podobnie jak na początku lat 90 ubiegłego wieku. Wówczas stworzenie specjalnego mechanizmu publiczno-prywatnego pomogło wyjść gospodarce z kłopotów. J.C. Trichet stojący na czele ECB stwierdził w weekend, że świat nie potrzebuje teraz kolejnych deklaracji olbrzymich pakietów stymulacyjnych, ale skutecznej egzekucji tych już zapowiedzianych.

OBSERWUJ AKCJE
WIG20 - w ubiegłym tygodniu WIG20 wzrósł zaledwie o 1,2 proc., a licząc od początku miesiąca zyskał blisko 10 proc. Przy analizie wykresu notowań indeksu całkiem nieźle sprawdziły się  poziomy Fibonacciego, które po jesiennej korekcie wzrostowej wyznaczyły zasięg potencjalnej (i jak się później okazało rzeczywistej) granicy spadków na około 1250 pkt. Po dotarciu do tych poziomów kupujący stopniowo zaczęli powracać na rynek i najważniejszy indeks najpierw przełamał średnią z 20 sesji, a w piątek zbliżył się do średniej z 50 notowań. Zachowanie inwestorów w okolicy 1550 pkt. będzie kluczowe dla wyznaczenia średnioterminowego trendu.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Pani Teresa Medica - pończochy uciskowe produkowane przez spółkę uzyskały certyfikat Gütezeichen Medizinische Kompressionsstrümpfe RAL dla medycznych wyrobów uciskowych. Ma się to przełożyć na wyraźny wzrost przychodów spółki.
Petrol Invest - spółka zawarła umowę z Prokom Investments, na mocy której Prokom zobowiązał się zapewnić spółce finansowanie w wysokości 150 mln PLN do końca grudnia 2010 r. Finansowanie może przyjąć formę pożyczki lub emisji akcji. W przypadku emisji, cena emisyjna zostanie ustalona na podstawie średniej arytmetycznej ze 180 dni notowań.
Noble Bank - WZA postanowiło przeznaczyć na wypłatę dywidendy 45,2 mln PLN z ubiegłorocznego zysku netto, co daje 21 groszy (brutto) na akcję. Prawo do dywidendy zostanie ustalone 10 kwietnia, a wypłata nastąpi 30 kwietnia.
Gino Rossi - skonsolidowane przychody w okresie styczeń-luty wyniosły 24,8 mln PLN i są o 23,6 proc. niższe niż przed rokiem. Spadek sprzedaży notowany jest w segmencie hurtowym i wynika z zaostrzenia kryteriów sprzedaży.

PROGNOZA GIEŁDOWA
W piątek mieliśmy co prawda spadkową sesję w USA, ale już dziś nastroje są inne. Widać to nie tylko po notowaniach azjatyckich. Zresztą zgodnie z ostatnią logiką naszego rynku, spadki w USA zostały już zdyskontowane (i to we wtorek oraz środę). Inwestorzy liczą jednak na powodzenie planu prezydenta USA, który chce wyciągnąć z sektora finansowego toksyczne aktywa. Z tego powodu rosną rano kontrakty na indeksy amerykańskie (nawet o ponad 2,5 proc.), zatem i w Warszawie nastroje powinny być dobre. Ich ograniczeniem jest dzienny szczyt WIG20 w okolicach 1540 pkt.

WALUTY
Przed ogłoszeniem przez amerykańskiego Sekretarza Skarbu szczegółów dotyczących planu ratunkowego skoncentrowanego na rynku nieruchomości inwestorzy w Azji wykazywali spory apetyt na ryzyko i pozbywali się jenów oraz dolarów. Kurs eurodolara poruszał się tuż poniżej 1,37 USD, a euro względem jena było wyceniane najwyżej od października ubiegłego roku. W tym tygodniu RPP podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych i choć wśród ekonomistów nie ma jednoznacznego konsensusu, wydaje się, że kolejna obniżka kosztu pieniądza jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Złoty może znaleźć się na początku tygodnia pod presją sprzedających, ponieważ spodziewana dymisja premiera Węgier oraz druga tura wyborów prezydenckich na Słowacji z pewnością nie dodają inwestorom z Zachodu poczucia stabilności politycznej w regionie.

SUROWCE
Cena złota utrzymała się w poniedziałek rano powyżej 950 USD za uncję. Inwestorzy śledzący posunięcie największych instytucji nie mogą przejść obojętnie wobec zwiększania udziału złota w portfelach funduszy inwestycyjnych i powielają strategię dużych graczy. Za baryłkę ropy płacono 52,5 USD. W tym przypadku obserwujemy powrót silnej odwrotnej zależności między wartością amerykańskiego dolara a ceną ropy - tzn. gdy dolar się osłabia, chętnych do kupowania ropy przybywa. Amerykańska administracja podjęła w ubiegłym tygodniu kroki mające złagodzić stosunki z Iranem, ale póki co władze tego kraju podchodzą z dużym dystansem do propozycji współpracy w zamian za zawieszenie programów badań atomowych.

KOMENTARZ PRZYGOTOWALI: Łukasz Wróbel i Emil Szweda, analitycy Open Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel, Emil Szweda

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / OF: Nastroje powinny być dobre