OF: Rynek do góry nogami

Open Finance
opublikowano: 02-09-2010, 15:59

Dla właścicieli jednostek funduszy inwestycyjnych sierpień nie był już tak udanym miesiącem jak lipiec, choć na 350 funduszy otwartych, zysk zanotowało blisko 190.

Generalnie, jeśli przyjrzeć się tabeli ze średnimi stopami zwrotu poszczególnych kategorii, to można odnieść wrażenie, że jest to ta sama tabela co przed miesiącem, z tym że odwrócona do góry nogami. Wówczas na topie były fundusze akcji amerykańskich, polskich oraz europejskich i globalnych rynków wschodzących, zaś dolna połowa tabeli zdominowana była przez fundusze obligacji, zwłaszcza zagranicznych. Jednak fortuna kołem się toczy i tym razem to właśnie fundusze papierów dłużnych (zarówno zagranicznych, jak i krajowych) były najbardziej dochodowymi kategoriami funduszy, w przeciwieństwie do funduszy akcji amerykańskich oraz rynków wschodzących.

W klasyfikacji grupowej w lipcu najlepsze okazały się więc fundusze dłużne dolarowe, które średnio zyskały 3,6 proc. Po części jest to zasługą spadających rentowności (czyli rosnących cen) amerykańskich obligacji, ale przede wszystkim umocnienia dolara względem złotego o 2,8 proc. w skali miesiąca. Te same procesy miały również wpływ na relatywnie dobre wyniki funduszy dłużnych zagranicznych, których walutą rozliczeniową jest złoty (średnio 2 proc. zysku) oraz stabilnego wzrostu inwestujące głównie poza Polską (1,4 proc.)

W drugiej połowie sierpnia w krótkim czasie mocno podrożały też polskie obligacje, dzięki czemu fundusze w nie inwestujące zajęły wysokie pozycje w rankingu najbardziej zyskownych, ze średnią stopą zwrotu 1,3 proc. w przypadku funduszy dłużnych złotowych papierów skarbowych i 1,1 proc. w przypadku funduszy dłużnych złotowych uniwersalnych. Za wzmożonym popytem na polskie obligacje stali głównie inwestorzy zagraniczni, dla których atrakcyjna jest różnica w rentownościach obligacji na rynkach wschodzących (w tym w Polsce, gdzie średnie oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich to ok. 5,4 proc.) w porównaniu z niskooprocentowanymi obligacjami na tzw. rynkach bazowych (Niemcy – 2,25 proc., USA – 2,62 proc.). Trudno przewidzieć czy taki mechanizm może jeszcze zadziałać w przyszłości. W każdym razie niekorzystny wpływ na ceny obligacji mogą mieć oczekiwane podwyżki stóp procentowych przez RPP oraz problemy z nadmiernym długiem publicznym.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

 OF: Rynek do góry nogamiOF: Rynek do góry nogami

Sierpniowa realizacja zysków z akcji miała zasięg globalny, stąd na minusie było większość funduszy akcyjnych. Najsłabszą grupą były fundusze akcji amerykańskich, które w ujęciu dolarowym straciły 4,9 proc. Umocnienie amerykańskiej waluty spowodowało, że w przeliczeniu na złote były nieco mniejsze i wyniosły -2,4 proc. W przypadku funduszy akcji europejskich rynków rozwiniętych strata wyniosła 2,3 proc. licząc w euro i 1,4 proc. licząc w złotych, zaś fundusze akcji globalnych rynków wschodzących zakończyły miesiąc 1,9 proc. pod kreską.

Na tym tle względnie nieźle prezentują się wyniki wypracowane przez fundusze polskich akcji, gdzie fundusze akcji uniwersalnych straciły 1,1 proc., zaś fundusze akcji małych i średnich spółek wyszły na zero. To zasługa relatywnie dobrej sytuacji na warszawskiej giełdzie – WIG spadł o 0,6 proc., WIG20 o 1,8 proc., ale mWIG i sWIG zyskały, odpowiednio: 0,55 i 1 proc.

W klasyfikacji jednostkowej, najwyższymi stopami zwrotu w sierpniu mogą pochwalić się fundusze z rodziny Superfund, których w pierwszej dziesiątce jest aż sześć. Najlepszy z nich – Superfund Goldfuture – zyskał 9,7 proc. Na wzroście ceny złota skorzystali też posiadacze jednostek funduszu DWS Gold, których wycena wzrosła o 7,2 proc. Wśród nielicznych funduszy akcyjnych plasujących się u szczytu tabeli znalazły się Aviva Investors Nowoczesnych Technologii (4,8 proc.), ING (L) Sektora Użyteczności Publicznej (4,6 proc.), PKO Akcji Rynku Azji i Pacyfiku (4,6 proc.) oraz BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej (4,2 proc.).

Z kolei licząc od dołu najsłabiej wypadły: fundusz absolutnej stopy zwrotu Opera Universa-plus.pl
(-5,5 proc.), ING (L) Japonia (-5,1 proc.), DWS Zmian Klimatycznych (-4,9 proc.), Quercus lev
(-4,3 proc.) oraz ING Środkowoeuropejski Sektora Finansowego (-4 proc.).

W sumie, w ujęciu złotowym, spośród 345 funduszy otwartych, 187 (54,2 proc.) zanotowało wzrost wartości jednostki, 152 (44,1 proc.) spadek, a sześć (1,7 proc.) nie zmieniło jej.

Bernard Waszczyk, Open Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Open Finance

Polecane