OFE mogą dostać obligacje skarbowe

Reuters
opublikowano: 18-10-2001, 00:00

Marek Belka, kandydat na ministra finansów, rozważa emisję obligacji przeznaczonych dla Otwartych Funduszy Emerytalnych, w zamian za zaległości, jakie ma wobec nich Skarb Państwa. Zadłużenie SP wobec OFE szacuje się na 4 mld zł. Marek Belka nie podał wczoraj szczegółów koncepcji.

— W sobotę przedstawię projekt nowelizacji tegorocznego budżetu o spłatę zaległości — twierdzi Marek Belka.

Wcześniej Aleksandra Wiktorow, prezes ZUS informowała, że fundusze emerytalne mogą w tym roku uzyskać część zaległych składek. W grę wchodziły zaliczki.

Od początku roku ZUS przekazał OFE około 7 mld zł. Są to zarówno składki bieżące, jak też częściowa spłata wcześniejszych zobowiązań ZUS.

— Jeśli OFE dostaną obligacje, to nie będą kupować innych papierów dłużnych, a część z tych instrumentów, które mają w portfelu, sprzedadzą. Pozyskaną gotówkę przeznaczą na zakup akcji — twierdzi zarządzający w jednym z największych OFE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OFE mogą dostać obligacje skarbowe