OFE nadal na minusie

Katarzyna Ostrowska
10-11-2000, 00:00

OFE nadal na minusie

Październik okazał się dla funduszy emerytalnych trochę lepszy pod względem inwestycji niż wrzesień. Jednak wszystkie, oprócz OFE Kredyt Banku, zanotowały spadek wartości jednostki rozrachunkowej.

Giełda ma nadal niemały wpływ na inwestycje funduszy emerytalnych. W sierpniu po raz pierwszy cztery OFE zanotowały spadek wartości jednostek rozrachunkowych, na koniec września — już wszystkie. W październiku sytuacja nie zmieniła się. Wszystkim funduszom ponownie spadła jednostka, z wyjątkiem OFE Kredyt Banku — wartość jego jednostki pozostała na tym samym poziomie. Drugi miesiąc z rzędu najbardziej zniżkował Bankowy OFE. Najmniej zaś straciły (oprócz OFE KB) fundusze: Ego, Rodzina i Epoka.

— Od sierpnia nasze zaangażowanie w akcje jest bardzo małe. Wynosi 13-14 proc. aktywów. Dużo inwestujemy w bony skarbowe, które obecnie okazują się najlepszą inwestycją. Poza tym w połowie października w górę poszły obligacje o stałym oprocentowaniu, i na nich zarobiliśmy. Ponadto aktywa w depozytach dają nam atrakcyjne oprocentowanie 18-18,5 proc. — twierdzi Jerzy Lenard, wiceprezes PTE Kredyt Banku.

We wrześniu OFE zmniejszyły wartość jednostek średnio o 2,5 proc., na koniec października — o 1,1 proc. W październiku najbardziej znacząco wzrósł udział akcji spółek giełdowych w portfelu OFE Ego. Na koniec września fundusz miał ich 19,88 proc., a w październiku — 33,17 proc. Pozwoliło mu to osiągnąć lepsze wyniki w październiku i zająć drugie miejsce.

Na zakupy

— Ceny spadły do poziomu bardzo atrakcyjnego. Ryzyko kolejnego spadku cen w październiku było już dużo mniejsze i dlatego znów zwiększyliśmy udział akcji w portfelu. Generalnie rynek nieco się ożywił. Istnieje szansa, że najgorsze jest już za nami. Chyba że problemy związane z budżetem czy koniunktura na świecie coś zmienią. Średnia arytmetyczna stopa zwrotu OFE wynosi teraz około 8 proc. Na koniec roku ponad 10-proc. stopa jest pewna — mówi Andrzej Pawłowski, dyrektor pionu zarządzania aktywami w PTE BIG BG.

Co dalej

Pozostałe OFE w mniejszym stopniu zwiększały lub obniżały poziom akcji. OFE Rodzina zwiększył ich udział z 21,18 proc. we wrześniu do 28,61 proc. w październiku. Największe fundusze: Commercial Union BPH CU WBK, Nationale-Nederlanden, PZU Złota Jesień, AIG i Zurich zmniejszyły zaangażowanie średnio o 2 proc.

— W sytuacji wysokich stóp procentowych i wyników spółek giełdowych nie ma co się spodziewać radykalnej poprawy na giełdzie. Tym bardziej że uzależnienie warszawskiej giełdy od giełd światowych jest znacznie większe niż kiedyś. Generalnie więc do końca roku dużo się nie zmieni. Na koniec 2000 roku średnia stopa zwrotu funduszy wyniesie około 10 proc. — mówi Paweł Wojciechowski, prezes PTE Allianz Polska.

Zdaniem Jerzego Lenarda, bardzo trudno ocenić, jak zakończy się ten rok dla inwestycji OFE. Pozytywne informacje, jakie napływają na temat inflacji, która na koniec października ma spaść poniżej 10 proc., napawają optymizmem. Nie wiadomo jednak, jak giełda zareaguje na pracownicze akcje TP SA oraz jak zostanie zakończony proces licencji na UMTS.Katarzyna Ostrowska

k.ostrowska@pulsbiznesu.com.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OFE nadal na minusie