OFE nadal ostrożniepodchodzą do akcji

Jacek Iskra
opublikowano: 07-03-2012, 00:00

Fundusze emerytalne spokojne zaczęły 2011 r. Chętniej inwestują w akcje, ale do limitów im jeszcze daleko

Po fatalnym ubiegłym roku pierwsze dwa miesiące nowego pozwoliły tchnąć nieco nadziei dla oszczędzających na emeryturę za pośrednictwem otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Jest zatem szansa, że w tym roku przyszli emeryci docenią giełdę jako miejsce pomnażania kapitału i nie będą narzekać na kiepskie wyniki inwestycyjne instytucji, które wybrali. Na razie wszystkie OFE są na plusie. Najwięcej w tym roku zarobiły dwa fundusze, tradycyjnie najaktywniejsze na rynku akcji — OFE Polsat i OFE ING. Zarobiły one dla przyszłych emerytów odpowiednio 5,46 i 4,76 proc.

Najsłabiej wypadł natomiast OFE Axa, który tradycyjnie najbardziej konserwatywnie podchodzi do inwestycji w akcje — w ciągu dwóch pierwszych miesięcy zarobił 3,33 proc. Dla porównania, od początku roku indeks szerokiego rynku akcji na warszawskiej giełdzie WIG urósł o 10,76 proc. Wskaźnik największych spółek, których akcje są najchętniej kupowane przez fundusze, zyskał natomiast 8,43 proc. Przypomnijmy, że cały ubiegły rok wszystkie OFE zamknęły na minusie.

Więcej optymizmu

OFE liczą się z tym, że ten rok będzie charakteryzował się dużą zmiennością cen akcji i obligacji. Przedstawiciele funduszy zapewniają, że są na to przygotowani. — Czynniki ryzyka się nie zmieniły. Pierwszy jest związany z dużym zadłużeniem wielu państw. Z kolei jakość ich zadłużenia, a więc wiarygodność spłaty jest problemem dla wielu banków. Te dwa ryzyka będą wyzwaniem zwłaszcza w strefie euro, któremu będziemy musieli sprostać. Po spadkach wiele aktywów jest wycenianych bardzo atrakcyjnie. Dlatego jako zarządzający ING OFE jesteśmy optymistami co do stóp zwrotu, które powinien przynieść 2012 r. — mówi Grzegorz Chłopek, wiceprezes ING PTE.

Zarządzający ING OFE pozostają umiarkowanymi optymistami, jeżeli chodzi o polski rynek akcji w 2012 r. Ich zdaniem, rynek będzie wspierany niskimi wycenami spółek oraz większymi zakupami polskich funduszy emerytalnych niż w 2011 r. — W najbliższych miesiącach kryzys zadłużenia nadal będzie głównym problemem inwestorów. Wydaje się jednak, że znaczna część ryzyka jest już w cenach. Liczymy raczej, że coś nas pozytywnie zaskoczy. Na naszym rynku transakcja sprzedaży akcji PGE pokazuje, że przy dobrych nastrojach nie ma większych problemów ze znalezieniem pieniędzy, które mogą wesprzeć rynek akcji. Uważamy, że optymistyczny scenariusz na najbliższe miesiące jest realny — prognozuje Rafał Markiewicz, zarządzający Generali OFE. Od tego roku OFE mogą zwiększyć procentowy udział akcji firm w swoich aktywach. Limit został podniesiony z 40 do 42,5 proc. Na razie jednak żaden z funduszy się do niego nie zbliżył. OFE Polsat, najbardziej agresywnie inwestujący z funduszy, zwiększył udział akcji w portfelu z 37,02 proc. na koniec grudnia 2011 r. do 38,54 proc. w lutym. Ma to nieco zrekompensować funduszom zmniejszenie wielkości składki emerytalnej, jaka trafia do OFE — od maja jest to bowiem 2,3 proc. Wcześniej otrzymywały one 7,3 proc.

Kto wierzy w emerytury

Jednak zdaniem analityków, trzeba ostrożnie podchodzić do możliwości większej partycypacji przez OFE w poprawie nastrojów na rynkach kapitałowych.

— Kolejne spekulacje dotyczące zmian zasad funkcjonowania OFE, noszące znamiona nacjonalizacji, nie sprzyjają zwiększeniu inwestycyjnych możliwości funduszy. Nie wiadomo też, jakie ostatecznie zmiany czekają ustawę emerytalną — uważa Sobiesław Kozłowski, analityk DM Banku BPS.

Sens odkładania na emeryturę za pośrednictwem OFE podważają bowiem sami rządzący — do klasyki powoli już wchodzi stwierdzenie urzędującego wicepremiera Waldemara Pawlaka, że nie wierzy on w państwową emeryturę, ale bardziej liczy na własne oszczędności i… dzieci. Na koniec 2011 r. wartość oszczędności emerytalnych Polaków w ZUS, OFE i na indywidualnych kontach emerytalnych wyniosła 2,35 bln zł. W OFE Polacy mieli ulokowane blisko 227 mld zł. Ponad połowę tych pieniędzy fundusze emerytalne ulokowały w obligacjach skarbowych. Akcje firm w posiadaniu OFE warte były 70 mld zł.

5,46 proc. Tyle od początku roku zarobił Polsat, najlepszy z OFE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Iskra

Polecane