OFE nie powróciły na GPW

Katarzyna Ostrowska
06-09-2001, 00:00

OFE nie powróciły na GPW

Mimo prognoz analityków, fundusze emerytalne nie powróciły w sierpniu na warszawską giełdę. To już kolejny miesiąc, kiedy OFE sukcesywnie zmniejszają zaangażowanie w rynek akcji. Najbliższa przyszłość nie zapowiada zmiany trendu.

W sierpniu fundusze emerytalne nieco odetchnęły. Okazało się bowiem, że ich wyniki na koniec ubiegłego miesiąca były lepsze aniżeli w lipcu i czerwcu. Nie zwiększyły jednak swojego zaangażowania w akcje, trzymając raczej poziom z końca lipca.

Na koniec lipca zaangażowanie to sięgnęło 22,6 proc. portfela, a na koniec czerwca 27,4 proc. Koniec sierpnia OFE zamknęły na poziomie nieco ponad 20 proc.

Zaangażowanie w akcje zwiększyły nieliczne fundusze: m.in. Dom (o 4,02 proc.), Pekao (o 3,59 proc.). Pozostałe OFE — podobnie w lipcu i w czerwcu — zmniejszały akcje w portfelach skupiając się raczej na papierach dłużnych. Do rekordowego poziomu akcji zszedł OFE Kredyt Banku: do 0,45 proc. całości portfela.

— Mamy negatywne nastawienie do rynku akcji i brakuje pozytywnych sygnałów makroekonomicznych. Sytuacja z budżetem ani wybory parlamentarne nie uspokoją rynku. Bessa na giełdzie jeszcze się nie zakończyła. Gdy ugrupowanie, które wygra wybory przedstawi realny program załatania dziury budżetowej, rynek akcji może zacząć się rozwijać. Tymczasem skupiamy się na papierach skarbowych i lokatach bankowych — mówi Jerzy Lenard, wiceprezes PTE Kredyt Banku.

Na tak odważne ścinanie portfeli akcji nie zdecydowały się już inne fundusze, szczególnie średniej i dużej wielkości. Starają się one raczej zachować poziom akcji, zbliżony do największych OFE. Przedstawiciele funduszy uważają jednak, że sytuacja na giełdzie i w gospodarce nie polepszy się znacząco. Do obecnych wzrostów na parkiecie nie podchodzą entuzjastycznie.

— W tej chwili nie mają też w co inwestować składek klientów. Rozruszać rynek mogą fundusze o najwyższych aktywach. Te na razie jednak nie wiele robią, stawiając raczej na przeczekanie koniunktury i utrzymanie wartości portfeli akcji — twierdzą analitycy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OFE nie powróciły na GPW