OFE pozbywały się zagranicznych akcji

Po raz pierwszy w tym roku fundusze emerytalne sprzedawały zagraniczne akcje – wynika z szacunków Macieja Marcinowskiego, analityka Trigon Domu Maklerskiego.

„Według naszych szacunków skala sprzedaży sięgnęła około 460 mln zł. Prawdopodobnie była to reakcja na zalecenie KNF odnośnie nowego sposobu klasyfikacji inwestycji zagranicznych w OFE, które sprawiło że udział inwestycji zagranicznych zbliżył się do limitu 10 proc. aktywów” – mówi Maciej Marcinowski.

Z szacunków specjalisty wynika, że poprawiło się nastawienie zarządzających do polskich akcji – fundusze wydały na nie w lipcu 655 mln zł. W tej kwocie mieści się duży pakiet akcji PGE (200-250 mln zł), sprzedany przez skarb państwa.

Jak zauważa specjalista, kolejny miesiąc z rzędu OFE zwiększały ekspozycję na obligacje korporacyjne. W lipcu portfel dłużnych papierów wartościowych emitowanych przez przedsiębiorstwa wzrósł o 0,5 mld zł w porównaniu z czerwcem.

fot. Puls Biznesu, WM
fot. Puls Biznesu, WM
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane