OFE PZU walczy o dywidendy

aktualizacja: 24-04-2017, 12:27

Na wniosek OFE PZU Netia wypłaci większą dywidendę, niż proponował zarząd. Podobnie może być w Elektrobudowie.

Orange w tym roku nie podzieli się zyskiem z akcjonariuszami, tymczasem jego mniejszy konkurent stacjonarny nie tylko się podzieli, ale da im więcej, niż początkowo chciał.

Zobacz więcej

stevepb, CC0 Public Domain, via Pixaby

Jak informuje PAP, na poniedziałkowym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Netii przedstawiciele PZU OFE Złota Jesień (ma 10 proc. kapitału) zaproponowali wypłatę 0,38 zł na akcję, co oznacza, że na dywidendę spółka przeznaczy 132,4 mln zł. Tymczasem zarząd Netii rekomendował wcześniej wypłatę w wysokości 0,25 zł na akcję, czyli 87 mln zł. Akcjonariusze spółki, wśród których pierwsze skrzypce grają podmioty powiązane ze Zbigniewem Jakubasem, na propozycję funduszu wyrazili -zgodę, sprzeciw zgłosił jednak fundusz Sisu Capital (ma 12,72 proc.).

Przypomnijmy, że Netia w ubiegłym roku wypracowała 32,6 mln zł czystego zysku. Spółka ma jednak niskie zadłużenie i sporo gotówki, analitycy oczekiwali więc, że na walnym może powtórzyć się scenariusz z ubiegłego roku, gdy akcjonariusze przegłosowali wypłatę dwukrotnie wyższą, niż proponował zarząd.

PZU OFE po raz drugi w ostatnim czasie chce, by spółka, której jest akcjonariuszem, bardziej szczodrze dzieliła się zyskiem. Na jutrzejszym walnym zgromadzeniu Elektrobudowy na wniosek funduszu będzie głosowana uchwała w sprawie wypłaty dywidendy w wysokości 10 zł na akcję. Tymczasem zarząd spółki proponował 6 zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OFE PZU walczy o dywidendy