Czytasz dzięki

OFE w lipcu znów pod kreską

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 05-08-2015, 22:00

5 proc. - tyle średnio straciły OFE przez ostatnie 3 miesiące.

Aktywa krajowych funduszy emerytalnych stopniały w lipcu o 0,6 proc. i na koniec lipca wyniosły 152,8 mld zł — podały Analizy Online. Z ich portfeli ubyło łącznie 900 mln zł, a spadek wartości aktywów to w głównej mierze pochodna kiepskich wyników zarządzania. OFE już trzeci miesiąc z rzędu zamiast zarabiać — tracą. W lipcu wartość jednostki spadła średnio o 0,5 proc., co kosztowało przyszłych emerytów około 745 mln zł. Żadnemu z funduszy nie udało się wyjść nad kreskę. Najwięcej, bo 0,9 proc., straciły OFE PZU „Złota Jesień” oraz Aegon OFE. Najlepiej wypadł Pekao OFE, bo jego jednostka rozrachunkowa potaniała o 0,1 proc.

Ponad 80-procentowy udział akcji w portfelach funduszy emerytalnych powoduje, że stopy zwrotu funduszy uzależnione są od koniunktury na rynku akcji, w tym na GPW. Ta w lipcu sprzyjała jedynie małym i średnim spółkom — mWIG40 i sWIG80 wzrosły — odpowiednio — o 2,4 i 3,6 proc. W tym czasie WIG stracił 0,5 proc., a WIG20 zniżkował prawie 3 proc. Innym czynnikiem wpływającym na spadek aktywów OFE była przewaga wypłat nad wpłatami. W ubiegłym miesiącu ZUS przelał na rachunek funduszy 265 mln zł, jednak wartość gotówki przelanej przez fundusze do ZUS w ramach suwaka bezpieczeństwa wyniosła 337 mln zł. Saldo było więc ujemne i wyniosło 72 mln zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane