Ofert pracy będzie jeszcze więcej

opublikowano: 10-09-2018, 22:00

Z rekrutacyjnych planów pracodawców wynika, że kandydaci będą mieli największe od 9 lat szanse na znalezienie zatrudnienia.

Koniec roku przyniesie bardzo dobre perspektywy dla osób poszukujących pracy. Potwierdza to prognoza netto zatrudnienia polskich pracodawców na IV kwartał, która po korekcie sezonowej wynosi +14 proc. Zwiększenie kadry planuje 17 proc. polskich pracodawców, 77 proc. deklaruje brak potrzeb, jeśli chodzi o kwestie personalne, a zaledwie 5 proc. przewiduje redukcję etatów — wynika z najnowszego raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Największą liczbę osób zamierzają przyjąć do pracy przedstawiciele dużych firm (z prognozą +29 proc.), w przypadku mikroprzedsiębiorstw wskaźnik wynosi +6 proc.

— Sytuacja osób poszukujących zatrudnienia jest obecnie najkorzystniejsza od prawie dziewięciu lat. Z punktu widzenia pracodawców, tak optymistyczne plany rekrutacyjne niosą za sobą wyzwania związane z obsadzaniem miejsc pracy nowymi osobami, a dziś o trudnościach z ich znalezieniem mówi co druga firma w Polsce. Biorąc pod uwagę dane o prognozie zatrudnienia, największe wyzwania czekają duże firmy, wśród których co trzecia planuje w najbliższym kwartale powiększenie swojego zespołu — komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup.

Ekspertka podkreśla awans Polski na 5. pozycję w rankingu 26 państw regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, w których w ostatnim kwartale 2018 r. będzie najłatwiej o pracę. To zasługa m.in. dobrych prognoz dla produkcji przemysłowej i budownictwa. Dla pierwszego z wymienionych sektorów pracodawcy zadeklarowali plany zatrudnienia na poziomie +25 proc., a dla drugiego +21 proc. W stosunku do ubiegłego kwartału plany pracodawców poprawiły się w siedmiu z dziesięciu analizowanych branż. Największy wzrost, o 14 proc., dotyczy instytucji sektora publicznego. Najbardziej widoczny spadek odnotował natomiast sektor kopali i przemysłu wydobywczego — o 8 proc.

Spośród sześciu uwzględnionych w badaniu regionów Polski, najlepsze perspektywy dla poszukujących pracy czekają w Polsce północno-zachodniej. Firmy z tego regionu zadeklarowały prognozę netto zatrudnienia na poziomie +21 proc. Optymistyczne plany wskazali też pracodawcy z Polski wschodniej (+17 proc.), gdzie prognoza jest najwyższa od 10 lat.

W regionie EMEA najwięcej optymizmu wykazują firmy z Rumunii (+19 proc.), Słowenii (+19 proc.) i Węgier (+18 proc.). Na drugim biegunie są przedsiębiorstwa ze Szwajcarii (-2 proc.), Włoch (+2 proc.) i Francji (+2 proc.), które jednocześnie uzyskały najniższe wskazania w ujęciu globalnym. Spośród przebadanych 44 rynków na świecie najwyższe pozycje zajęły Japonia (+26 proc.) i Tajwan (+21 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy