Oferta gigant nie zaszkodzi TU Europa

GN
opublikowano: 20-04-2010, 09:17

Ubezpieczyciel z grupy Getinu nie zdążył z  emisją przed PZU. Prezes się nie martwi. Analitycy też nie.

9 mld zł wyssają z rynku PZU i Kulczyk Oil Ventures. A na zatwierdzenie czeka jeszcze 15 prospektów, w tym megaoferta Tauronu. To spore zmartwienie dla szefów TU Europa, którzy składając prospekt w styczniu nie ukrywali, że chcą zdążyć przed PZU. Nie udało się, Komisja Nadzoru Finansowego szybciej uporała się z prospektem giganta.

- To, że oferta PZU będzie wcześniej nie wpływa zasadniczo na nasze plany. Będzie benchmark, do którego porównywana będzie nasza oferta. A prezentujemy się dobrze, mamy dobre wyniki, wysokie ROE i szybki wzrost biznesu. Wycena PZU może być dla inwestorów punktem odniesienia. Poza tym jest szansa, że analitycy lepiej będą rozumieli nasz sektor. Te dwie oferty sprawią też, że na giełdzie powstanie nowa kategoria, dla inwestorów. Nasza oferta może być alternatywą dla tych, których apetyty nie zostaną zaspokojone przez ofertę PZU. Wierzę w powodzenie oferty – mówi Jacek Podoba, prezes TU Europa.

Wartość oferty Europy można szacować na  400 mln zł, z czego połowa to nowe akcje, a połowa to wartość pakietu, który chce sprzedać Getin Noble Bank. Czy znajdą się inwestorzy gotowi objąć akcje?

- Getin Noble nie powinien mieć problemu ze sprzedażą. Rynek powinien wchłonąć tej wielkości ofertę. Udany debiut PZU może nawet pomóc ofercie Europy. Po tych ofertach na giełdzie pojawi się nowy sektor, więc inwestorzy ze względu na chęć choćby szczątkowej dywersyfikacji mogą chcieć mieć obie spółki w portfelu. Na pewno inwestorzy będą porównywali oferty, z jednej strony TU Europa szybko rośnie, ale z drugiej wydaje się, że wskaźnik P/E w przypadku PZU nie będzie wysoki – mów Marcin Materna, szef działu analiz DM Millennium.

Analitycy uważają, że fundusze już wcześniej zaklepały kapitał na PZU.

- Fakt dużych ofert na pewno sprawi, że zainteresowanie TU Europa, która jest fajną spółką, będzie mniejsze. Gdyby oferta była przed ofertą PZU, to szanse na duże zainteresowanie byłyby większe. Ale sytuacja nie jest, aż tak zła. To, że PZU wejdzie na giełdę było wiadomo od dawna, a fundusze rozlokowują pieniądze z wyprzedzeniem, więc i tak szykowałyby pieniądze na PZU, minimalne przesunięcie w czasie nie robi, aż tak dużej różnicy. Co więcej, jeśli oferta PZU będzie sukcesem, będzie duża redukcja zapisów instytucji, to mogą się zainteresować Europą – mówi Piotr Palenik, analityk ING Securities.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Oferta gigant nie zaszkodzi TU Europa