Oferty na elektrownię KW do końca czerwca

DI, PAP
opublikowano: 13-05-2013, 00:00

Kompania Węglowa wydłużyła termin, w którym chce znaleźć partnera do budowy elektrowni wartej 1,5 mld EUR.

Firmy zainteresowane wspólną z Kompanią Węglową (KW) budową elektrowni opalanej węglem złożą oferty do 28 czerwca. Wcześniej Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii, szacowała, że już w czerwcu tego roku mogłaby być podpisana umowa spółki z inwestorem. Kompania rozmawiała na ten temat z firmami z Chin i Korei Południowej.

— Mamy sześciu chętnych: cztery firmy z Chin oraz po jednej z Japonii i Korei Południowej. Do 28 czerwca powinny one złożyć oferty. Następnie komisja wyłoni oferenta, który prawdopodobnie otrzyma wyłączność na rozmowy do końca roku — mówi Tadeusz Soroka, odpowiedzialny w KW za projekt budowy elektrowni dyrektor.

Nie wykluczył, że Kompania wybierze np. 2-3 partnerów na krótką listę. Zarząd Kompanii chciałby, aby rozmowy z wybranym ostatecznie partnerem zakończyły się do końca roku podpisaniem czterech umów — w tym najważniejszej, umowy wspólników. Elektrownia, będąca wspólnym projektem KW i inwestora, ma powstać do 2019 r. na terenie dawnej kopalni Czeczott w Woli k. Pszczyny. Koszt inwestycji szacowany jest na około 1,5 mld EUR. Zakładana rentowność projektu to około 10 proc. Elektrownia ma zużywać ok. 2,5-3,5 mln ton węgla rocznie i produkować około 5-7 terawatogodzin energii rocznie. Budowa elektrowni to jeden z dwóch dużych projektów inwestycyjnych KW. Drugi to plan budowy na Lubelszczyźnie nowej kopalni węgla kamiennego. Budowa kopalni miałaby potrwać około 10-11 lat i kosztować około 3,7-4 mld zł. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane