Oferty z nową ceną na ZEŁ mają w piątek wpłynąć do MSP

27-07-2004, 16:57

Do najbliższego piątku dwa podmioty, starające się o kupno akcji Zespołu Elektrociepłowni Łódź (ZEŁ) - Dalkia Termika i szwedzki koncern energetyczny Vattenfall - mają złożyć w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP) poprawione oferty zawierające nową cenę, dowiedziała się we wtorek agencja ISB.

„Poprawione oferty, a ściślej stanowisko negocjacyjne zawierające m.in. nową cenę za pakiet akcji ma być złożone do piątku w MSP” - powiedziała ISB we wtorek osoba zbliżona do rokowań.

Według ustaleń agencji w poniedziałek i wtorek inwestorzy spotkali się z urzędnikami resortu skarbu, aby uzyskać ostateczny termin złożenia swoich ofert dotyczących kupna akcji ZEŁ i sugestie na temat ich zawartości.

Pod koniec czerwca MSP powróciło do rokowań równoległych w sprawie sprzedaży tych akcji. Przedtem wyłączność na negocjacje miała francuska Dalkia, ale upłynęła ona bezskutecznie i resort powrócił do rozmów równoległych z obydwoma oferentami.

Pod koniec maja Jacek Grabarczuk, dyrektor departamentu prywatyzacji w MSP, powiedział, że MSP chciałoby rozstrzygnąć rokowania dotyczące sprzedaży akcji ZEŁ w III kwartale tego roku.

Prywatyzacja ZEŁ trwa już przeszło rok. W maju 2003 roku wstępne oferty na zakup akcji ZEŁ złożyły Dalkia, SNET i Vattenfall. Na krótką listę trafiły ostatecznie dwie firmy: Dalkia i Vattenfall, które po przeprowadzeniu due diligence pod koniec lipca 2003 złożyły wiążące oferty.

ZEŁ to druga pod względem wielkości elektrociepłownia w Polsce. W skład potencjału wytwórczego spółki wchodzą trzy zakłady, których łączna osiągalna moc cieplna wynosi 2560 MWt, a elektryczna ok. 531,5 MWe.

Firma posiada własną sieć ciepłowniczą z bezpośrednim dostępem do klientów, o łącznej długości prawie 800 km. Sieć elektrociepłowni pokrywa 2/3 zapotrzebowania na ciepło w Łodzi.

W 2003 roku ZEŁ wypracował 21,9 mln zł zysku netto, przy przychodach ze sprzedaży 737,3 mln zł. Zysk EBITDA za 2003 rok wyniósł 158,6 mln zł.

Na koniec 2003 roku kapitał własny spółki wynosił 806,4 mln zł przy sumie bilansowej 1061,3 mln zł, a jej zobowiązania długoterminowe to 46,8 mln zł.

W 2003 roku ZEŁ sprzedał 1.731 GWh energii elektrycznej, o 1,5% więcej niż w roku poprzednim i 15.286 TJ ciepła (ok.1% mniej) dla 4.500 odbiorców.

maza/bb

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Oferty z nową ceną na ZEŁ mają w piątek wpłynąć do MSP