Offset da zyski albo ratunek

Magda Kozmana
23-09-2002, 00:00

Na kontrakty związane z wyborem samolotu wielozadaniowego liczy nie tylko zbrojeniówka. Zamówienie na 48 maszyn mogłoby pomóc także hutom, stoczniom, firmom informatycznym, a nawet farmacji.

Do wyboru dostawcy 48 samolotów wielozadaniowych pozostały już tylko trzy miesiące. Licytacja nabiera rumieńców.

Agencja Restrukturyzacji Przemysłu przygotowała potencjalnym dostawcom maszyn listę preferowanych sektorów, które powinny odnieść przy okazji offsetu największe korzyści. Znalazły się na niej lotnictwo, zbrojeniówka i branża hutnicza. ARP chce też, by kontrakty offsetowe dostała Stocznia Szczecińska Nowa oraz tworzona Krajowa Grupa Farmaceutyczna.

Umowy z BAE Systems, współproducentem Gripena, zawarły już zakłady lotnicze w Mielcu, PZL Świdnik i WZL-2 Bydgoszcz. Te same firmy podpisały listy intencyjne na wytwarzanie podzespołów dla LM, który ponadto obiecał pomoc w eksporcie śmigłowców SW-4 i Sokół. Na transfer nowych technologii liczą Instytut Lotnictwa i Radwar.

W połowie lipca producent F-16 podpisał z polskimi firmami warunkowe umowy o wartości 1 mld USD (ponad 4 mld zł). Są wśród nich Computerland, Bridgings Polska, PALCO, ZA Kędzierzyn, Instytut Spawalnictwa i Polish-American Aluminium Company.

Z Amerykanami ma współpracować też Bartimpex Aleksandra Guzowatego. Kontrakty o wartości 700 mln USD (2,9 mld zł) dotyczące technologii produkcji biopaliwa i farmaceutyków mogłyby realizować spółki, o których kupno stara się znany biznesmen: Akwawit, Polmos Wrocław i Warszawskie Zakłady Przemysłu Tłuszczowego.

Gripen wspominał o zleceniach dla Daewoo-FSO. Również Francuzi z Dassault Aviation roztaczają wizję szerokiego offsetu, który w ciągu 10 lat osiągnąłby 100 proc. wartości kontraktu, czyli około 14 mld zł i objąłby sektory: hutniczy, chemiczny, samochodowy, tekstylny i rolno-spożywczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Kozmana

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Offset da zyski albo ratunek