Ofiary kompromitacji biegłych w sprawach gospodarczych

opublikowano: 26-10-2012, 00:00

GRZEGORZ WIECZERZAK

Został oskarżony o to, że będąc prezesem PZU Życie, doprowadził do 173 mln zł strat w kierowanej przez siebie spółce. Akt oskarżenia został sporządzony przez prokuraturę na podstawie dwóch opinii biegłych. W czasie procesu w 2004 r. okazało się, że jeden z biegłych opracował swoją ekspertyzę przy pomocy funkcjonariusza CBŚ. Skompromitowała się też biegła Jadwiga M., która wyliczyła wysokość rzekomych strat. W sądzie przyznała, że straty znacznie zawyżyła, gdyż pomyliła liczbę miesięcy i odsetek, a dane do wyliczeń pobrała ze stron internetowych jednej z gazet. Prokuratura oskarżyła ją o składanie fałszywych zeznań, a większość zarzutów wobec Grzegorza Wieczerzaka umorzyła.

WITOLD SZYBOWSKI

Prokuratura stwierdziła, że doszło do nieprawidłowości przy prywatyzacji Polmozbytu Kraków. Witold Szybowski, większościowy udziałowiec Polmozbytu, został aresztowany na prawie rok i współoskarżony (obok Lecha Jeziornego i Pawła Reya) o defraudację kilkudziesięciu milionów złotych. Akt oskarżenia powstał na podstawie opinii biegłego. Proces trwał 7 lat. Sąd uznał, że opinia biegłego była błędna i nie dał jej wiary. Kilka tygodni temu zaszczuty przez prokuratorów Witold Szybowski zmarł na skutek wylewu.

WIESŁAW KACZMAREK

W 2007 r. prokuratura podała mediom, że namierzyła grupę przestępczą, której celem miało być sprywatyzowanie ze szkodą dla państwa wyścigów konnych na Służewcu. Na podstawie opinii biegłych prokuratura oskarżyła 10 osób, w tym Wiesława Kaczmarka, byłego ministra skarbu, o wyrządzenie skarbowi państwa szkody wysokości prawie 50 mln zł. Sąd nie dał wiary sprzecznym opiniom biegłych. Prokuratura wniosła o uniewinnienie głównych oskarżonych, w tym byłego ministra.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu