Ograniczamy linię kredytową z MFW

BG
opublikowano: 13-01-2016, 18:37

MFW przedłużył nam na kolejne 2 lata dostęp do elastycznej linii kredytowej (FCL) i na wniosek polskich władz zmniejszył kwotę, do której mamy dostęp w ramach tego instrumentu.

- Narodowy Bank Polski (NBP) i Ministerstwo Finansów (MF) we wspólnym piśmie do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zwróciły się o niewielką redukcję pieniędzy dostępnych w ramach FCL i jednocześnie przedłużenia na dwa lata dostępu do instrumentu – mówi nam osoba znająca szczegóły sprawy.

MFW centrala
Bloomberg

Takie stanowisko prezentowały nasze władze już podczas spotkania z goszczącą na początku grudnia w Warszawie misją MFW. Dzisiaj w Waszyngtonie wszystko o co wnioskowaliśmy zaakceptował zarząd Funduszu. Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że oficjalnie ogłoszenie decyzji nastąpi dzisiaj w nocy czasu polskiego. 

Do tej pory w gotowości do naszego wykorzystania czekały środki o wartości 22,1 mld USD (15,5 mld SDR). Planowana zmniejszenie wielkości linii kredytowej będzie już drugim takim ruchem, rok temu na podobny krok zdecydował się Mateusz Szczurek, który uznał, że nie potrzebujemy już dostępu aż do 33,7 mld USD i czas powoli rezygnować z FCL.

Według obecnych władz kolejny krok redukujący FCL powinien być pozytywnym sygnałem dla rynków finansowych, że Polska w coraz mniejszym stopniu potrzebuje dostępu do instrumentu ostrożnościowego jakim jest linia kredytowa z MFW. 

- Prawdopodobnie co roku będziemy zmniejszali wielkość środków, które mamy dostępne w ramach linii kredytowej – mówi nasz informator.

Gdy światowy kryzys finansowy rozszalał się na dobre na świecie, po kroplówkę finansową MFW ustawiła się długa kolejka państwa, które nie mogły finansować swoich zobowiązań na rynkach. MFW pomagał nie tylko tym, których budżety świeciły pustkami, ale wspierał też kraje o solidnych fundamentach gospodarczych, które mogły dostać rykoszetem przez kryzysowe zawirowania. Dla takich krajów uruchomiono specjalnych instrument – elastyczną linię kredytową (FCL), która mogła trafić tylko do krajów o zdrowych finansach publicznych i służyć za tarczę do obrony przed rynkowymi spekulantami. Polska dostęp do FCL uzyskała w 2009 r., oprócz nas z instrumentu korzystały też Kolumbia i Meksyk.

 

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BG

Polecane