Ograniczenia w ruchu na drogach i na kolei

Polska Agencja Prasowa SA
28-07-2005, 16:08

W dziesięciu województwach od piątku będą obowiązywały ograniczenia w ruchu dla ciężarówek - poinformowała w czwartek w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W godz. 11.00-22.00. zakazany będzie ruch samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Ograniczenia są spowodowane upałami.

W dziesięciu województwach od piątku będą obowiązywały ograniczenia w ruchu dla ciężarówek - poinformowała w czwartek w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W godz. 11.00-22.00. zakazany będzie ruch samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Ograniczenia są spowodowane upałami.

Ograniczenia będą obowiązywały w województwach: dolnośląskim, wielkopolskim, opolskim, świętokrzyskim, mazowieckim, podkarpackim, śląskim, łódzkim i lubelskim. Od czwartku taki zakaz obowiązuje już w woj. małopolskim.

Jak powiedział PAP Jerzy Śledź z GDDKiA, ograniczenia są związane z tym, że przy wysokich temperaturach powierzchnie asfaltowe i asfaltowo-betonowe rozmiękają i ciężkie samochody w takiej nawierzchni żłobią koleiny.

Przy wprowadzaniu zakazu bierze się pod uwagę nie tylko temperaturę, ale również inne czynniki, takie jak np. prognozy pogody - powiedział Śledź.

Letnie upały dają się we znaki również kolejom. Jak powiedział PAP Rafał Frączek z PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK), tory kolejowe są podatne na wysokie temperatury i nasłonecznienie. Szyny nagrzewają się znacznie bardziej niż powietrze.

PKP PLK na bieżąco sprawdza, czy występują zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu. Konsekwencją upałów na torach są ograniczenia szybkości ruchu pociągów.

Obecnie ograniczenia takie zostały wprowadzone na 420 km torów, w 26 miejscach. Są to przede wszystkim rejony Opola, Krakowa, Nowego Sącza, a także np. Łodzi i Skarżyska-Kamiennej. Jeżeli upały potrwają dłużej, ograniczeń będzie więcej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Ograniczenia w ruchu na drogach i na kolei