Ograniczona aktywność i słabość WIG20 na tle Europy

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 28-11-2019, 19:59

Czwartkowy obrót na giełdzie przy ulicy Książęcej przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,56%. mWIG40 stracił 0,03% podczas gdy sWIG80 zyskał 0,52%. Obroty na szerokim rynku wyniosły nieco ponad 470 mln z czego 412 mln przypadło na WIG20. Jednym z najsłabszych sub-indeksów był dziś WIG-Banki (-1,47%) na którym skupiała się aktywność rynku.

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji można było oczekiwać, iż dzisiejszy handel w Europie będzie przebiegać pod znakiem ograniczonej aktywności. Dzień wolny od handlu w USA (Święto Dziękczynienia) zwyczajowo ogranicza również obroty na pozostałych, kluczowych rynkach. Przez większą część dzisiejszej sesji WIG20 był jednak jednym z najsłabszych indeksów w Europie. Powodem było dzisiejsze uchylenie wyroku przez Sąd Najwyższy. SN uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku w sprawie z powództwa banku przeciwko kredytobiorcy i przekazał ją do ponownego rozpoznania, głównie ze względu na konieczność uwzględnienia orzeczeń TSUE. Inwestorzy zareagowali negatywnie przeceniając walory m.in. Millenium (-3,7%) czy Aliora (-2,92%) W konsekwencji WIG-Banki był dziś jednym z najsłabszych sub-indeksów na rynku. Rynek obawia się, iż generuje to możliwość kolejnych odpisów w sektorze, tym razem na kredyty denominowane. Dużym wydarzeniem było również dzisiejsze odwołanie w trybie natychmiastowym CFO PKN Orlen (jednak bez większej reakcji na notowania). Na GPW trwa sezon wynikowy, stąd duża część ruchów wynikała właśnie z publikacji za III kw. W zakresie mniejszych spółek obserwowaliśmy ponad 20% spadek akcji BoomBit po wynikach. Wycena gamingowego,  niedawnego debiutanta spadła do ok. 80 mln wobec 300 mln notowanych jeszcze w sierpniu. Na drugiej stronie szali widniały dziś akcje OT Logistics (+22%), który poinformował wczoraj o negocjacjach w zakresie sprzedaż Deutsche Binnenreederei za ok. 19 mln euro (element planu naprawczego OTS).

Z rynkowego punktu widzenia dzisiejszy handel nie przynosi istotniejszych rozstrzygnięć. Ograniczona aktywność rynku (ponad 5h WIG20 spędził dziś przy wsparciu na 2164 pkt.) przedłuży się pewnie również na jutro. Globalnie inwestorzy niepokoją się, iż wyrażenie stanowiska USA wobec sytuacji w Hong Kongu będzie utrudniało trwające negocjacje handlowe z Chinami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, DM BOŚ

Polecane